Vily v Divoké Šárce

Vily v Divoké Šárce
Spolupráce:Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Adresa: Pokojná 15, 17, Divoká Šárka, Dejvice, Praha, Česká republika
Realizace:2017-19


Vily leží v Šáreckém údolí v klidné čtvrti tvořené rodinnými domy v zeleni. Pozemky pro stavbu mají tvar atypického půlkruhového zálivu. Velkou výzvou bylo vyřešení převýšení až šesti metrů mezi horní ulicí a zahradou.
Domy mají základní kompozici hmot stejnou, liší se však v dílčích částech jako je vstup, vjezd, venkovní opěrně stěny i schodiště.
Vchod do domu je přes nástupní terasu do prostředního podlaží na galerii, odkud se otevírá pohled přes hlavní obytný prostor směrem do zahrady. V horním podlaží jsou tři ložnice a dvě koupelny, prostřední patro je vstupní a obsahuje ložnici rodičů, šatnu a koupelnu se saunou. Ve spodním patře je umístěna kuchyně, jídelna, obývací pokoj a místnost s domácím kinem.
Hlavní výhled z celého domu je směrem na protilehlý svah, jeho dominantu tvoří Kostel sv. Matěje.
Důležitým spojujícím prvkem obou domů je důsledná práce s osazením na terén a zakomponování domu do svahu, propojení zahrady pomocí betonových a ocelových schodišť. Velkoformátová dřevěná posuvná okna orientovaná na východ, umožňuji panoramatický výhled do okolí a propojují dům s terasou a zahradou.
Jednotícím prvkem typickým pro tuto lokalitu jsou tzv. hanspaulské ploty, které tvoří spárované zdivo z bílých cihel a dřevěná výplň. Nejen díky jejich důslednému použití domy dobře zapadají do svého okolí.
SENAA architekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od SENAA architekti, s.r.o.