Rekonstrukce bytu pro architekta

Rekonstrukce bytu pro architekta
Spolupráce:Kateřina Zabadalová, Klára Podešvová, Jan Gadziala
Adresa: třída Kpt. Jaroše 1921/2a, Černá Pole, Brno, Česká republika
Realizace:2022
Užitná plocha:133 m2


Autor bytového domu: Endré Steiner, 1938
Interiér bytu ve funkcionalistickém domě
Po necelých sto letech od výstavby bytového domu v centru Brna od Endré Steinera se zde dostává Jan Sedláček z ateliéru SENAA, který se pro sebe a svou rodinu pouští do rekonstrukce jednoho z bytů.
Bytový dům byl postaven jako skeletová železobetonová konstrukce, což umožnilo velkorysou změnu dispozice. Cílem bylo vytvořit vzdušný, otevřený a plynoucí prostor, do kterého byly volněji vloženy jednotlivé pokoje a prostory zázemí, jež umožňují rodině žít společně na jednom místě.
Hlavní obytnou část tvoří propojení původních pokojů s orientací východ-západ s možností výstupu na balkony na každé straně.
Dětské pokoje jsou propojeny velkými posuvnými dveřmi, které při otevření umožňují prostor užívat jako velkou hernu, ale pro večerní klid vytváří dvě oddělené soukromé místnosti. Díky zmenšení těchto dětských pokojů mohly být vloženy do centra bytu dva průsvitné boxy zázemí – šatna a pracovna s posuvnými stěnami.
V místě původní haly byl vytvořen středový černý kubus, který v sobě ukrývá koupelnu, prádelnu a částečně kuchyni. Ten se nedotýká stropu a je oddělen pomocí nadsvětlíku.
Kubus tak pomyslně rozděluje byt na klidovou a společenskou část, ale zároveň zde zůstává díky možnosti středovou kostku obcházet ze všech stran maximální manipulační variabilita v prostoru.
Materiálově se hledala vhodná kombinace prvků odkazující na původní duch domu s využitím soudobých vrstev a výrazu. Podlahu tvoří dubová velkoformátová podlaha v klasickém stromečkovém vzoru. Nosná konstrukce je z velké částí přiznaná, středová železobetonová osa vytváří působivé sloupořadí. Stěny jsou z hrubých štukových ručně hlazených omítek bez nátěru a trámový strop byl sjednocen bílým nástřikem. Nábytky, které jsou převážně vestavěné, jsou v kombinaci ocelových lakovaných profilů, mléčného plexiskla a antracitového lamina. Koupelna a toaleta jsou provedeny kompletně v epoxidových stěrkách a černých doplňcích.
Knihovna je z ohýbaného lakovaného plechu. Velká pozornost byla věnována svítidlům. Jedná se o výběr oblíbených kusů světel v průřezu celého dvacátého století. Byt je vybaven centrální rekuperací.
SENAA architekti
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Černé doplňky v koupelně
Martina
26.02.24 03:15
japonská pracovňa
may
01.03.24 08:22
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od SENAA architekti, s.r.o.