Klinika tradiční mediciny SDP v Hanoji

Phòng Khám Yhct Sao Phựợng Ðông

Klinika tradiční mediciny SDP v Hanoji
Základní souvislosti
Hanoj, hlavní město Vietnamu, je ve všech ohledech rychle se rozvíjející metropolí a představitelem dynamického regionu jihovýchodní Asie. Spolu s rostoucí mírou urbanizace je Hanoj nyní domovem osmi milionů obyvatel. Z toho 60% se nachází v centru, což představuje obrovskou zátěž pro město, zejména pokud jde o potřebu bydlení a zaměstnaní. To nevyhnutelně vede k tomu, že se v tradičních řemeslnických vesnicích v centrálních oblastech Hanoje objevuje stále více moderních městských výškových budov, čímž vzniká městská krajina se směsicí různých kultur a nové kulturní hodnoty nahrazují ty staré a tradiční.

Tradiční medicína
Tradiční medicína je obor vietnamského lékařství, kterým se dlouhodobě léčí nemoci. Jedinečnou vlastností této praxe je používání přírodních složek v medicíně. Každá dávka je směsí různých bylin vyrobených podle receptur předávaných po mnoho generací s přísnou kontrolou bezpečnosti a účinnosti léčby.
Projekt Tradiční kliniky SPD si klade za cíl zachovat a rozšířit pozitivní hodnoty tradiční vietnamské medicíny, a to vše v době, kdy je moderní medicína mnohem populárnější, a pomoci tak lidem lépe porozumět vlastnímu zdraví a pečovat o něj.

Umístění pozemku
Tradiční klinika SPD se nachází v novém komplexu smíšených užitkových výškových budov v Hanoji. Projekt je rozdělen na dvě základní funkce. Vedle specializovaných zdravotnických prostor v 7. patře budovy se ve vstupní hale v přízemí budovy nachází recepce sloužící jako informační centrum, které šíří znalosti tradiční medicíny mezi široké masy.

Recepce - přízemí
Recepce se nachází v hlavní hale budovy, která sousedí s jednou z nejrušnějších dopravních tras v místní obytné čtvrti. Projekt se zaměřuje na využití přírodních a tradičních materiálů, jako jsou keramické obklady, přírodní kámen a dřevo..., které ve společné kombinaci navozují příjemný pocit tepla. Prostor nasycený tradicí, který se prolíná se současným, moderním prostředím, pomáhá zlepšit anonymní prostředí a vytváří příjemnou atmosféru vybízející lidi k poznávání a objevování.
Ústředním bodem tohoto vstupného prostoru je zakřivená stěna ze dřeva a kamene, která je postavená tradičními řemeslnými metodami. Elegantní křivka nejenže odděluje jednotlivé funkce, ale také zvýrazňuje postavu tradičního lékárníka, který pečlivě a precizně připravuje každou dávku léku před stěnou ze skříněk obsahujících více než 110 různých bylin a vyvolává tak v prostoru pocit jedinečnosti tradiční medicíny.
Po lékárníkově boku se klienti dozvídají další instrukce, které dávají specialisté u pultu, a pomáhají tak pacientům lépe porozumět, být klidnější a důvěřovat metodám tradiční medicíny.

Lékařský prostor - 7. patro
Podle názoru těch, kteří se touto disciplínou zabývají, je k účinnému vyléčení nemoci potřeba pacienta léčit jak fyzicky, tak psychicky. Z tohoto důvodu hledá návrh specializovaného klinického prostoru inspiraci v klidné tradiční vietnamské architektuře.
Rytmus tohoto prostoru tvoří 31 kamenných sloupů, které prochází celou hlavní chodbou. Kromě toho jsou jednotlivé specializované ordinace odděleny zelení, která vytváří potřebné soukromí, svěžest a podporuje celkový rytmus. Oba konce chodby se otevírají přírodním prvkům, což pacientům dává větší přístup k zeleni a přirozenému světlu... přináší jim pohodlí, odpočinek a pomáhá jim znovu se spojit s přírodou, dříve než začnou se samotnou léčbou.
Zdravotnické prostory se od recepce liší kombinací přírodních a umělých materiálů. Pro maximální příjem denního světla je použito sklo, které v kombinaci s svislými architektonickými prvky dodává prostoru pocit výšky a vzdušnosti.

Zeleň
Důležitým prvkem v návrhu je také zeleň, která nejenže vnáší do prostoru svěžest, ale také šíří znalosti o tradiční medicíně a vzdělává lidi, pomáhá jim lépe porozumět různým bylinám a jejich léčivým hodnotám. Každou léčivou látku lze vyrobit pomocí bylin a rostlin známých z každodenního života. Zeleň tak poskytuje lidem alternativní prostředek péče o vlastní zdraví, pomáhá jim více se spojit s přírodou, stát se zodpovědnějšími za blaho své i přírody a být méně závislými na západní medicíně.
Projekt Tradiční kliniky SPD je ukázkou kombinaci lidských, architektonických a přírodních složek. Využívá tradiční medicínskou filozofii k jejich propojení a vyvážení. V podmínkách rušného a dynamického moderního způsobu života poskytují tyto prvky lidem klidné útočiště. Vytváří prostor, v němž se duchovně i fyzicky uzdravují. Zážitky získané v těchto zdravotnických prostorách také obohacují vztah pacientů k životnímu prostředí. Architektura hraje v tomto projektu nezastupitelnou roli a snaží se co nejlépe demonstrovat začlenění tradičních a kulturních hodnot v době rychlého a živelného rozvoje měst.
ODDO architects
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od ODDO architects