TH house

TH house
Adresa: Ngo 201 De To Hoang, Hanoj, Vietnam
Realizace:2021
Užitná plocha:124 m2
Plocha pozemku:24 m2


Lokalita
Projekt domu TH house se nachází na stísněné parcele ve velmi zahuštěné zástavbě obrovské metropole města Hanoje. S rychlým rozvojem hlavního města od dob ekonomické reformy Doi Moi v roce 1986 dochází k velkému nárůstu obyvatel díky migrace lidí z venkova. Současné město Hanoj je místo, kde se prolíná dynamika velkoměsta s 8 milióny obyvatel, kulturní tradicionalismus, obrovská hustota zástavby, nedostatek veřejného prostoru a taky postupná ztráta kulturní identity díky zrychlenému ekonomickému růstu.
Parcela domu o velikosti 4x6m je obklopena sousedními domy a má pouze čelní fasádu do těsné uličky šířky 1,2m. Místní čtvrt je charakteristická neformálním uspořádáním úzkých domů na malých parcelách propojených úzkými uličkami. S takto složitými vstupními podmínkami se museli architekti vypořádat v návrhu soudobého domu reflektující místní kulturní identitu a potřeby hanojské rodiny.

Koncept
Hlavním záměrem úzkého pěti-podlažního domu je maximalizovat přístup denního světla a přirozeného větrání, výsadba zeleně a prostorové provázaní všech pater tak, aby členové rodiny mohli mezi sebou vizuálně komunikovat mezi podlažími. Rodinné tradiční vazby v Hanoji a obecně ve Vietnamu jsou nesmírně důležité, takže tento aspekt se propisuje do domu. Otevřené obytné prostory a celoskleněná fasáda, s možností odclonění za účelem vytvoření soukromí, zjednodušují socializaci v rodině a se sousedy.

Prostorové uspořádání
Při stávajících obtížných podmínkách pozemku má dům pouze jednu úzkou čelní fasádu, která je velmi blízko protějšího sousedního domu. Vzdálenost fasád je pouhý jeden metr v horních podlažích. Architekti navrhli tuto severní uliční fasádu jako celoskleněnou tak, aby se maximalizoval přenos přirozeného světla a pocitově se dům více zvětšil. Různorodost výšek stropů také napomáhá pocitovému zvětšení domu a prostorové diverzitě malého bydlení. Řešení vertikálního uspořádání TH house umožňuje přístup čerstvého vzduchu a přirozeného provětrání, což je velmi důležité v tamním vlhkém a teplém klimatu.
V přízemí domu je prostor kuchyně a jídelna, kde se odehrávají důležité kulinářské aktivity rodiny. Tento prostor je navržen tak, aby se z úrovně střechy dostalo maximum denního světla skrz světlík a mezeru odsazeného objemu horního podlaží od hlavních obvodových konstrukcí. Přední strana kuchyně je zároveň hlavní vchod do domu z veřejné uličky, jak často bývá místním zvykem. Otevřením velkorysých posuvných vstupních dveří do uličky je umožněno vhodnějšího spojení mezi okolními sousedy a rodinou.
Prostor obývacího pokoje - kde se soustřeďuje mnoho aktivit členů rodiny, je uspořádán ve střední části domu třetího podlaží. Tento hlavní obytný prostor se nachází mezi rodičovskou ložnicí v druhém podlaží a pokojem dvou dětí ve čtvrtém podlaží. Nejvyšší páté podlaží je navrženo jako místnost pro rodinný oltář a prostor prádelny s možnosti výstupu do venkovního prostoru zahradní terasy se stromy s výhledem do okolí intenzivní zástavby.

Zeleň
Město Hanoj se potýká s výrazným nedostatkem zeleně ve veřejném prostoru. Zeleň v rámci místního subtropického klimatu slouží jako funkční prvek, který dokáže poskytnout stínění ulic a snížení teploty ve městě. Je také důležité se zaměřit i na mikroklima samotného bydlení v rámci zahuštěné zástavby. Zeleň v rámci interiérů a venkovních předsazených zahrad zkvalitňuje život v domě TH house. Uspořádání a typ rostlinného materiálu je zvolen dle světelných podmínek a prostorových možností. Velkoprostorové květináče pro výsadbu zeleně jsou napojeny na automatické zavlažování, což usnadňuje následnou údržbu. Vedle funkční stránky zlepšení mikroklimatu domu, zeleň také napomáhá duševnímu a fyzickému odpočinku a zklidnění od hektického života velkoměsta. Záměrem architektů je propojení mezi člověkem a kouskem přírody v rámci kompaktního bydlení v zahuštěné zástavbě.

Snahou architektů v projektu TH house je hledat odpovědi na výrazné problémy soudobého dynamického rozvoje města Hanoj s vysokou hustotou osídlení a zástavby.
ODDO architects
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
díky
Vojtěch Jemelka
22.12.21 12:11
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ODDO architects