Rodinný dům Polánka

Rodinný dům Polánka
Investor:Mgr. Lenka Pasterná
Projekt:2017-20
Realizace:2021
Užitná plocha:257 m2
Zastavěná plocha:175 m2
Plocha pozemku:1783 m2
Obestavěný prostor:940 m3
Náklady:5 000 000 CZK


Zahrada: Ing. Stanislav Schwarz
Statika: Ing. Petr Ducháč
Osvětlení: ATEH lighting
Pro stavbu jsme zvolili striktní respektující tvarový archetyp domu, jenž tu stával již před našim zásahem. Ovšem výraz domu dostává v našem návrhu radikální a přísné tvary.
Volba materiálů a barev, je provokativně řešena v kontrastním provedení. Na fasádě se nachází černá stěrková omítka, na střeše černá falcovaná krytina.

Ústupy z hlavního objemu jsou pak řešeny v dřevěném obložení právě proto, že se nachází na hranici exteriéru a interiéru. Černá barva nebyla vybrána náhodně. Je v ní skryta symbolika "díry". Novostavba vyplňuje díru po původním domu, který nebyl několik let obýván. Zatímco do ulice dům působí uzavřeným dojmem, do zahrady se naopak plně otvírá prostřednictvím velké prosklené plochy.

Interiér je barevně a materiálově postaven na materiálové textuře a odhalení základní konstrukce objektu. Celému prostoru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledové betony na stropě a bílá výmalba na stěnách. Na tuto barevnost navazuje i práce s vestavěným nábytkem, kde opět převládá bílá barva doplněná o výrazné dubové masivní prvky.
Dispozičně stavba opět reaguje na tradiční principy zdejší zástavby. Provozně je dělena na dva základní celky – průjezdnou garáž s půdou a na část určenou k bydlení.

Dům je založen na betonových základech a desce, vyzděn z vápenopískových cihel, stropní konstrukce tvořena pomocí železobetonu. Krov je řešen pomocí dřevěných "I" vazníků. Vnější plášť a krov domu jsou dostatečně zatepleny tak ,aby spolu s technickým řešením zdravotně-technických instalací energeticky splňovaly požadavky pro pasivní dům. Dům je vytápěn pomocí tepelného čerpadla systému země-voda, které dokáže nejen v zimě topit, ale v létě pasivně dům chladí. Dále v objektu funguje řízená rekuperace vzduchu.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Vynikající!
Paco28
08.12.22 08:02
dům ve vztahu do ulice
09.12.22 11:56
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od CL3