Rekonstrukce budovy mateřské školy v Polánce

Rekonstrukce budovy mateřské školy v Polánce
Spolupráce interiér:Kristýna Kapraľová
Návrh sadových úprav: Profizahrady.cz
Investor:město Moravský Krumlov
Projekt:2018-19
Realizace:2021


Zhruba 3 km od centra Moravského Krumlova se nachází jeho místní část Polánka. Zde se nachází v bývalé obecní škole zrekonstruována mateřská škola, která je po hospodě a kostelu nejdůležitější budovou zdejšího veřejného života. Hlavní provoz školky se odehrává v prvním patře, a kromě ní je zde i v parteru budovy obchod a zázemí pro Spolek občanů Polánky, jenž obstarává kulturní akce obce.

Projekt zahrnoval nejen rekonstrukci budovy, ale i přilehlé zahrady, včetně odstranění starých nánosů v podobě hmot, které už dnes pro nás ztratily význam a užitek, například skladu na uhlí a podobně. Objekt mateřské školy je z ulice jednoduše čitelný dvoupatrový objekt v uliční frontě s tradičními elementy architektury. Do zahrady je členitý s logicky vystoupenou schodišťovou halou a "uvítacím" oknem – prvkem, který propojuje zdejší zrekultivovanou zahradu s provozem mateřské školy.

Měřítko rekonstrukce sahalo až po základní detaily fasády, která je řešena profilovanou omítkou v různých stupních profilace představující historický odkaz domu. Zde je tato hra ovšem současným přepisem historických bosáží a říms, které tvoří dynamiku vizáže domů odnepaměti.

V prostoru mateřské školy je důležité myslet na měřítko dítěte, které bude školku využívat. Proto jsme volili snížené parapety, aby se naplnily potřeby dětí prozkoumávat zákoutí, pozorovat široké okolí a včetně dálkových pohledů do krajiny, které prostory v poschodí nabízí.

Interiér herny je jasně bílý s dřevěnými vestavěnými nábytkovými prvky od skříní až po řešení parapetů s úložným prostorem. Tlumené barvy byly zvoleny záměrně s ohledem na historii budovy, ale také jako kontrast k barevnému světu dětí – výkresům, výrobkům, oblečení, hračkám apod.

Rekonstrukce budovy řešila nejen nové dispoziční uspořádání odpovídající dnešním požadavkům, ale i technickou stránku budovy řešící hygienické požadavky na kvalitu a pohodu vnitřního užívání prostor.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
prima
Bohdan
17.06.22 01:50
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od CL3