Rekonstrukce vily v Masarykově čtvrti

Rekonstrukce vily v Masarykově čtvrti
Spolupráce: Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala, Jan Cihlář
Adresa: Masarykova čtvrť, Stránice, Brno, Česká republika
Realizace:2019-20


Stávající rodinný dům pochází z první poloviny 70.let. Dům je podsklepený, se zvýšeným přízemím, hlavní obytná část je orientovaná do ulice. V přízemí je obývací pokoj s kuchyní, ložnice a koupelna. V patře se nachází tři samostatné pokoje, koupelna.
Projekt rekonstrukce se snaží reagovat na možnosti celkového zlepšení komfortu bydlení, jak v jednotlivostech, tak v celku. Návrh se snaží otočit hlavní pohled a výstup z domu na terasu v zahradě, namísto stávající orientace do ulice.
Na hlavní vstup navazuje prostorná šatna s komoru. Hlavní obytný prostor s jídelnou a kuchyní je uprostřed dispozice. Světlo je do prostoru přivedeno shora, pomocí světlíku. V přízemí směrem na jih navazuje přes velkoformátové posuvné dveře malířský ateliér a sklad obrazů. Směrem do zahrady se prostor otevírá velkými okny do zahrady. Ve středu dispozice je umístěno schodiště, částečně odlehčené zavěšenými stupni schodů, jeho součástí je také rohový krb, na který je pohled ze všech částí obytného prostoru.
V patře se nachází dětský pokoj, společná koupelna, pracovna s šatnou, pokoj pro hosty a ložnice rodičů se samostatnou šatnou a koupelnou. Patro je propojeno s obytným podlažím galerií, nad kterou je umístěn světlík, který tak přivádí světlo do všech pater domu. Stěny galerie slouží k vystavení obrazů.
V suterénu jsou navrženy dostatečné úložné prostory, sklad sportovního vybavení, technická místnost a prostor pro hru na bicí. Je zvolena střízlivá barevnost převážně v odstínech bílé, krémové a slonové kosti pro stěny i nábytek. Nejvýraznějším prvkem interiéru je kvalitní dřevěná podlaha v tmavším odstínu. Jsou zvýrazněny některé solitérní prvky jako je jídelní stůl, závěsná světla nebo rámy zrcadel.
Celková rekonstrukce se snaží využít spící potenciál, který dům, pozemek i lokalita nabízí. Stěžejním prvkem návrhu je vytvoření kvalitního prostoru, který celý dům propojuje a zároveň nabízí dostatek soukromí každému obyvateli.
SENAA architekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od SENAA architekti, s.r.o.