Víkendový dům v Bukovanech

Dům ve svahu ve vinařské uličce

Víkendový dům v Bukovanech
Adresa: Bukovany 291, Bukovany, Česká republika
Projekt:2019
Realizace:2021
Užitná plocha:115 m2
Zastavěná plocha:98 m2
Plocha pozemku:235 m2


Spolupráce: Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Zahradní architekt: Jana Zuntychová
Dům se nachází v příjemné sklepní uličce s omezeným přístupem stavební techniky. Z původního záměru rekonstrukce se po zjištění skutečného stavu muselo rychle upustit. Novostavba respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí starého domu.
Koncepčně je dům rozdělený na několik dispozičních a konstrukčních částí. Ložnice, koupelna a wc jsou umístěny ve zděné části – původně obytná světnice. Prosklená obytná místnost stojí v místě bývalých kozích chlívků a konstrukčně se jedná o ocelovou konstrukci. Nástavbu tvoří dřevostavba a je zde umístěna sauna s odpočívárnou.
Dům využívá do posledního kousku prudce se svažující pozemek. Na ploše 230 m² se kromě domu samotného nachází i kůlna na kola a nad střešní terasou je do svahu zakousnutý bazén s panoramatickým výhledem do okolí.
Dům má tradiční tvarosloví, ale kombinuje moderní detaily s historickými technologiemi. Například ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Vnitřní omítky jsou ve hmotě probarvené a gletované bez dodatečné povrchové úpravy. Výrazný zjemňující prvek jsou zaoblené rohy ostění a nadpraží oken. Na domě je použita i tradiční lidová japonská technika shou-sugi-ban opalovaného dřeva. Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domečku na střešní terase.
Směs rozmanitosti detailů a celkové dispoziční řešení vytváří architektonický zážitek z prostoru a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské uličky.
SENAA
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Hezké ...
Bohdan
18.03.22 09:15
Nadhera.
24.03.22 12:36
Nádhera!
Ivo
25.03.22 08:14
Fajn
Martin
25.03.22 09:41
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od SENAA architekti, s.r.o.