Pavilon Nadace Normana Fostera

Pavilon Nadace Normana Fostera
Světoznámý britský architekt Norman Foster, který 1. června oslavil dvaaosmdesáté narozeniny, otevřel ve stejný den v Madridu své centrum. V něm vystaví na 74.000 předmětů, včetně skic a maket staveb, které mapují jeho padesátiletou kariéru. Při této příležitosti pořádá Fosterova nadace v madridské opeře fórum nazvané Budoucnost je teď, na němž se hovořilo o vyhlídkách architektury. Podle agentury APA se zúčastnilo až 2000 architektů, designérů a dalších hostů.
Hlavním cílem Fosterova centra v Madridu nebude přibližovat jeho majestátní díla, ale vzdělávat nové generace. Mají se v něm totiž zejména konat semináře a kurzy pro mladé architekty a designéry. "Rád bych, aby centrum bylo laboratoří myšlenek," popsal smysl nového projektu Foster, k jehož nejznámějším dílům patří skleněná kupole německého parlamentu či londýnský mrakodrap přezdívaný Okurka.
Ve čtyřpatrové budově z roku 1912 bude v Madridu k vidění asi 400 maket Fosterových děl, na 1200 náčrtů, 8000 výkresů a plánů či 56.000 fotek. V přízemí budou přednáškové sály.
V zahradě centra nechal držitel Pritzkerovy ceny Foster postavit pavilon, který je stejně jako řada jeho staveb prosklený. Nazval ho Inspirace a vystavil v něm věci a díla, která ho v životě inspirovala. Mezi exponáty jsou například makety lodí, kol či letadel, ale také restaurovaný vůz značky Avions Voisin, který dříve patřil slavnému architektovi Le Corbusierovi.
Madrid si pro své centrum Foster vybral i pro to, že ze Španělska pochází i jeho manželka galeristka a kurátorka umění Elena Ochoaová. Ve Španělsku už Foster navrhl také řadu staveb, například vysílač a vyhlídkovou věž Torre de Collserola v Barceloně (1991), kongresový palác ve Valencii či stanice metra v Bilbau. Loni vyhrál Foster soutěž na rozšíření slavného muzea Prado v Madridu.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Foster + Partners