Milan Apple Store

Milan Apple Store
Adresa: Piazza del Liberty 1, Miláno, Itálie
Projekt:2017
Realizace:2018


Obchod společnosti Apple na milánském náměstí Piazza del Liberty se kromě podzemní komerční plochy skládá také ze dvou veřejných prostranství: zapuštěného stupňovitého náměstí a vodní fontány stříkající na prosklený vstup. Náměstí se nachází v těsné blízkosti Corso Vittorio Emanuele - jedné z nejoblíbenějších pěších tříd v Miláně - přitahuje návštěvníky především díky nové kašně s dvojicí fontán.
Vodní prvek je oslavou městského života a ztělesněním dynamické podstaty. Je interaktivním a více smyslovým zážitkem. Návštěvníci vstupují do fontány proskleným vchodem, kde je obklopí zvuky a výhled na vodu stékající po 8 metrů vysokých skleněných stěnách. Místo je dějištěm dětských her a prožitky se mění v průběhu celého dne, kdy vodní trysky filtrují sluneční paprsky a naopak v noci vytváří umělé světlo kaleidoskopické efekty.
Fontána dále přetéká na základnu amfiteátru, který představuje nové centrum veřejného dění, je volně přístupný po celý den a současně představuje venkovní rozšíření obchodu “Today at Apple“. Otevřený venkovní amfiteátr tvoří sluncem zalité schodiště s mohutnými stupni, které sestupují pod úroveň ulice a zanořují se do fontány. Celé náměstí bylo nově vydlážděno Beola Grigia - typický místní kámen z Lombardie - po stranách osázen dvěma řadami Gleditsia Sunburst (Dřezovec trojtrnný vyšlechtěný v Severní Americe).
Podzemní interiér obchodu tvoří světlý prostor obložený na podlaze a stěnách stejným kamenem jako celé horní náměstí. Cílem bylo vytvořit monolitický prostor, který by působil jako by byl vytesán do skály. Výškově odstupňovaný strop propouští denní světlo. Podhledy tvoří bílé podsvícené panely, takže ve výsledku vzniká inovativní kombinace přirozeného a umělého světla. Sluneční paprsky do interiéru pronikají skrze úzké štěrbiny mezi stropem a schodišťovými stupni. Podzemní prostor tak zůstává v kontaktu s venkovním ruchem Milána a dodává interiéru kvality prostorné umělecké galerie plné denního světla. Schodiště vedoucí do obchodního prostoru tvoří vykonzolované stupně s leštěné nerezové oceli, na které jsou položeny kamenné desky. Při spodním pohledu tak vzniká působivá instalace plná odlesků.
Foster + Partners
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Foster + Partners