Apple Champs-Élysées

Apple Champs-Élysées
Adresa: 114 av. des Champs-Élysées, Paříž, Francie
Investor:Apple Inc
Projekt:2015
Realizace:11.2018


Spoluautor: Jonathan Ive
Spolupráce: Piers Heath, John Lowe
Technologická společnost Apple se proslavila minimalistickým designem, jednoduchou obsluhou a zbožšťováním zakladatele. Zatímco do kruhové centrály v kalifornském Cupertinu má přístup jen dvanáct tisíc kmenových zaměstnanci, tak stejný britský architekt stojí za většinou vlajkových prodejen po celém světě. V Apple si britský design oblíbili natolik, že vzhled jejich výrobků déle než čtvrt století určoval sir Jonathan Ive (ten vycházel z Dietera Ramse). Stejně jako u minimalistické elektroniky, je také pro interiéry prodejen Apple charakteristický high-tech design ze skla a oceli. Možná proto si Steve Jobs pohrával s myšlenkou, že by obchody navrhla Eva Jiřičná proslavená schodišti zdobícími interiér jako šperk. Nakonec se však projektů ujal americký ateliér Bohlin Cywinski Jackson, který rovněž udivoval transparencí, ale postrádal britskou lehkost. Možná proto byl později osloven lord Norman Foster, jehož mnohasethlavá londýnská kancelář byla nejen zárukou kvality, ale především, že bude schopná v krátkém čase zvládat obří zakázky.
Obchod na bulváru Champs-Élysées je již čtvrtou pobočkou Apple ve francouzské metropoli. První byl v Carrousel du Louvre (2009-18), následovala Opéra (2010) a Marché Saint-Germain (2016). Obchod v blízkosti slavné galerie Louvre byl v říjnu 2018 uzavřen, aby se v polovině listopadu 2018 mohla otevřít nová vlajková loď na nároží Champs-Élysées a Rue Washington. Obchod zaujímá plochu čtyř podlaží bytového domu z 19. století. Z ulice zůstal zachován vzhled domu ve stylu Beaux-Art. Vnitřní dispozice však prošly radikální redukcí. Naopak přibylo třípodlažní podzemní parkoviště, byly významně rozšířeny výkladní plochy a především zastřešeno pětiboké atrium. Trojúhelníková konstrukce zastřešení připomíná plastiku Olafura Eliassona. Do krytého nádvoří propouští denní světlo a zrcadlové plochy kaleidoskopicky odráží vnitřní historické fasády. Návštěvníci jsou vystaveni dialogu moderních a historických prvků. Vedle smělých zásahů jako probourání několika stopů nad sebou, bylo také pečlivě zrekonstruováno velkolepě zdobené schodiště ze dřeva a mramoru.
Firma Apple se rovněž honosí ekologickou nálepkou. Stromy ani vegetativní stěny v interiéru jistě nepřispějí ke zlepšení globálního klimatu, ale spíše navodí osvěžující atmosféru. Na střeše obchodního domu však byly osazeny sluneční kolektory, které alespoň zčásti pokryjí energetické nároky stavby.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Foster + Partners