Kant-Dreieck

KapHag-Hochhaus

Kant-Dreieck
Spolupráce:F.Strobel, K.Burkhoff, R.Foster, Chr.Haag, H.Kiesewetter, G.Baurmann
Adresa: Kantstraße, Fasanenstraße 81, Charlottenburg, Berlín, Německo
Projekt:1984-92
Realizace:1992-94


Výšková administrativní budova Kant-Dreieck se nachází na trojúhelníkovém pozemku poblíž legendární zastávky berlínského metra ZOO. Nepříliš výhodně situovaný pozemek z jižní strany vymezuje nadzemní železniční dráha a ze severu pak přiléhá k rušné východozápadní ose Kantstrasse vedoucí z náměstí Breitscheidplatz až k výstavišti na Messedamm. Rozvržení hmot pomáhá odstínit ruch ze železnice a současně vytváří důstojné náměstí před vstupem do administrativní budovy. Tento předprostor zároveň slouží přilehlému divadlu Theater des Westens (1896) od historizujícího architekta Bernharda Sehringa (1855-1941), který v těsném sousedství postavil ještě umělecký dům St. Lukas (1890) a kino Delphi-Palast (1928).
Kleihuesův návrh se skládá se dvou částí: nižšího pětipodlažního objektu na trojúhelníkové základně bezezbytku vyplňující místo sousedící se železniční drahou a jedenáctiposchoďové administrativní věže na nároží ulic Kantstraße a Fasanenstraße. Na pětipodlažní sokl obložený šedým kamenem je umístěna šestipodlažní bílý kvádr s předsazenou ocelovou konstrukcí a celý objekt je na střeše zakončen otočnou korouhví, která s výškou přes tři poschodí vytváří nepřehlédnutelnou dominantu. V jediném objektu se tak snoubí racionalistický přístup s konstruktivismem a náznaky postmoderny. Spodní část svou výškou i materiálem reaguje na okolní zástavbu. Konstruktivistická nástavba působí jako provizorní sklad kontejnerů. Vystupující ocelové sloupy, zavětrovací táhla a horní plachta naopak působí jako vzducholoď vznášející se mezi bílými oblaky na berlínském nebi.
Krátce po dokončení Kant-Dreieck byla v roce 1995 na náměstí před budovou instalována socha Der gestürzte Krieger (Padlý válečník) od berlínského malíře a sochaře Markuse Lüpertze.
V současnosti je administrativní budova sídlem developerské společnosti KapHag Immobilien spolupracující na projektech s předními zástupci berlínského racionalismu a zároveň se zvažuje šestipodlažní nástavba, která by nahradila trojúhelníkovou korouhev a výška objektu by tak povyrostla na 72 metrů.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Josef Paul Kleihues