Rekonstrukce obchodního domu Kaufhof Galeria

Galeria Kaufhof Berlin Alexanderplatz

Rekonstrukce obchodního domu Kaufhof Galeria
Adresa: Alexanderplatz 9, Mitte, Berlín, Německo
Investor:Kaufhaus Warenhaus Am Alex GmbH
Realizace:2004 - 24.5.2006
Užitná plocha:75000 m2
Náklady:65 000 000 Euro


V uplynulém století byl berlínský Alexanderplatz svědkem mnoha zásadních změn a obchodní dům Kaufhof není výjimkou. Zprvu na počátku 20. století vznikl obchodní dům Tietz, který měl přibližně stejně strukturovanou kamennou jakou současný objekt. Po zabavení židovské rodině ve 30. letech a poškození za druhé světové války byla budova v 60. letech zbořena a postaveno nové Centrum Warenhaus, které bylo v 70. letech upraveno, aby lépe odpovídalo novým urbánním podmínkám. Po znovusjednocení Německa byl objekt začleněn do společnosti Kaufhof und Warenhaus AG a téměř okamžitě byla zahájena jeho rekonstrukce. V roce 1993 byl (podle vítězného návrhu Hans Kollhoffa - pozn.red.) vytvořen urbanistický projekt náměstí Alexanderplatz pro novou kompaktnější zástavbu a budoucí rozvoj města.
Návrh přestavby od Josefa P. Kleihuese předpokládá prodloužení stávajícího objektu o 25 metrů směrem do náměstí Alexanderplatz. Servisní a administrativní části byly přesunuty ze 4. a 5. podlaží do nového ustupujícího patra, aby sr uvolnil prostor pro nové prodejní plochy. Veškerá technická infrastruktura byla přemístěna, aniž by byl přerušen provoz obchodu. Aby se získala velká otevřená prodejní plocha, byla veškerá schodiště a technická jádra přemístěna podél obvodových stěn. Uprostřed dispozice vzniklo nové světlem zalité atrium s eskalátory.
Nová fasáda, která ztělesňuje charakter budovy, je moderní interpretací klasické architektury obchodního domu včetně prvků jako velké vstupy, dvoupodlažní parter spočívající na jasně strukturované základně obložené přírodním kamenem. Ačkoli prodejní plochy vyžadují především pevné stěny, tak po celém obvodu parteru jsou velké prosklené výlohy. Přestavba obchodního domu Galeria Kaufhof získalo náměstí Alexanderplatz reprezentativní obchodní dům, který sebevědomě zapadá mezi své sousedy a vytváří nový městský díl.
Kleihues+Kleihues
0 komentářů
přidat komentář