Islámské náboženské a kulturní centrum

Muslimanski kulturni center

Islámské náboženské a kulturní centrum
Spolupráce:Christophe Riss, Ida Sedušak, Tina Marn, Andrej Ukmar, Irene Salord, Rok Gerbec, Blaz Goričan, Urban Petranovič, Davorin Počivašek, Maša Kovač

Adresa: Džamijska 10, Lublaň, Slovinsko
Investor:Islámská komunita ve Slovinsku, město Lublaň
Soutěž:2011
Projekt:2011-17
Realizace:2015-20
Plocha pozemku:14080 m2


"Specifikum" nového místa pro Islámské náboženské a kulturní centrum v Lublani spočívá právě v jeho naprosté "nespecifičnosti" - jedná se o oblast ležící v blízkosti městského centra, je však opuštěná a zapomenutá, nachází se ve zchátraném nezastavěném prostředí s nejistými urbánními výhledy do budoucnosti. Podobně jako historičtí předchůdci - jako příklad nám posloužily sarajevské mešity z 19. století, kdy areály postavené bohatými donátory sloužily jako výchozí body "zárodky" pro rozvoj nových městských částí - stává se i nový komplex jedním z takových zárodků pro tuto opomenutou část Lublaně.
Stavební program tvoří budova náboženské školy, kulturní centrum s kancelářskou budovou, bytový dům pro zaměstnance komunity, restaurace a také mešita (první na území Slovinska). To celé spočívá na podzemním parkovišti.
Budovy nového centra jsou rozmístěny jako samostatné objekty obklopující centrální náměstí s mešitou. Jedná se o jednoduché objemy, které se fasádou obrací k "vnějšímu" světu, zároveň obklopují budovu mešity a umožňují pohledy na ni zvenčí ze všech směrů skrze mezery mezi jednotlivými budovami.
Centrální prvek nového komplexu tvoří mešita, která stojí na náměstí a kam se otevírá, aby umožnila rozšíření modlitebního prostoru do exteriéru v případě velkých shromážděních věřících. Spíše než podle zjevných historických precedentů nebo ikonograficky zřejmých příkladů je mešita koncipována jako ocelový box o rozměrech 32 x 32 x 24 metrů dlouhá krabice o šířce 1 metr a pouze 8 centimetrů silné ocelové mřížky (menší rastr má šířku 45 cm a tloušťku 2 cm), vyplněné ve spodní části bílým betonem a v horní části skleněnými panely, umožňujícími zalít vnitřní prostor sluncem.
Kupole - ústřední prvek mešity - spíše než aby prostor ukončovala, je volně zavěšena v interiéru. Má podobně jako u historických příkladů znázorňovat oblohu - je vyrobena z průhledné modré textilie, nejtenčího a nejkřehčího materiálu, který má v islámu dlouhou a bohatou historii - počínaje kiswou (černý brokát - pozn.překl.) zakrývající Kábu v Mekce až po přenosné stany sloužící jako mešity v Íránu.
Bevk Perović arhitekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od bevk perović arhitekti