Volmanova vila otevírá veřejnosti

Zdroj
Zuzana Kadlečková
Vložil
Tisková zpráva
27.09.2022 11:40
Čelákovice

Jiří Štursa
Karel Janů
Tichý & Kolářová TaK Architects

Volmanovu vilu, klenot českého funkcionalismu, můžete zdarma navštívit během festivalu Den Architektury. Komentované prohlídky budou probíhat první říjnový víkend 1. - 2. října 2022. Seznámíte se s jedinečnou architekturou vily nově zařazenou do prestižní mezinárodní sítě Iconic Houses.

Impozantní vilu si továrník a mecenáš Josef Volman vysnil a následně i zrealizoval v rozlehlém parku nad romantickou krajinou řeky Labe v Čelákovicích u Prahy. Jednu z nejkrásnějších a nejdražších rezidencí první republiky pro něj v letech 1938-39 navrhli mladí architekti Karel Janů a Jiří Štursa. Impozantní stavba je vynikající ukázkou stylu bydlení první republiky a tím nejlepším z českého funkcionalismu i myšlenek Le Corbusiera, který architekty bezesporu inspiroval. Zároveň je také mementem, jak pomíjivý sen může být. Kulturní památka světového významu doplatila na rabování a vandalství a v 90. letech skončila jako rozpadající se objekt ve zpustošeném parku. Skupina čelákovických investorů se však rozhodla vilu zachránit. Citlivou rekonstrukci, trvající více jak 15 let, navrhl a vedl arch. Marek Tichý a jeho tým ze studia TaK Architects. Díky mimořádné obětavosti a nákladné soukromé investici se podařilo vilu věrně obnovit. Modernistická ikona světové velikosti se podruhé narodila.

“Po úspěšné rekonstrukci zbývá poslední krok, kdy dosud skrytý klenot českého funkcionalismu zpřístupníme veřejnosti. Do Volmanovy vily vracíme život, chceme být místem, kde se architektura bude potkávat se zážitky. Komentované prohlídky během festivalu Den Architektury jsou první příležitostí objevit výjimečnou stavbu osobně a k tomu s volným vstupem”
, říká Zuzana Kadlečková z Volmanovy vily.

Vila Volman je zároveň čerstvým členem Iconic Houses, prestižní mezinárodní sítě spojující architektonicky významné domy a ateliéry z 20. století, které jsou zároveň přístupné veřejnosti jako muzeum. “Rekonstrukce Volmanovy vily je silným příběhem a jsem ráda, že tato monumentální stavba je už jedenáctou českou adresou na světové mapě Iconic Houses,” říká Natascha Drabbe, výkonná ředitelka a zakladatelka sítě Iconic Houses.

> http://www.vilavolman.cz
0 komentářů
přidat komentář