Bývalý hotel Strojař zůstane městu, bude zdemolován, rozhodli zastupitelé

Vložil
ČTK
04.12.2023 18:00
Přerov


Přerov - Opuštěný hotelový dům Strojař, který město koupilo před sedmi lety za více než 40 milionů korun, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny, se prodávat nebude. Zastupitelé dnes zrušili své dva roky staré usnesení, místo toho schválili záměr zahájení projektové přípravy nové bytové výstavby formou veřejné soutěže s použitím soutěžního dialogu. Přeměně zchátralého hotelu na moderní bydlení by měla předcházet demolice, rozhodli zastupitelé. Dosavadní plány ohledně využití objektu dosud dopadly fiaskem, město chce do budoucna využít plánovaných dotací ministerstva pro místní rozvoj.


Zastupitelé v říjnu 2021 rozhodli o prodeji objektu i s ohledem na to, že město obdrželo několik žádostí o koupi či směnu objektu Strojař. Znalec tehdy určil cenu hotelu téměř na 47 milionů korun. Za zachování Strojaře v majetku města bojovalo sdružení Společně pro Přerov, kvůli snaze uspořádat referendum sbírali jeho členové v ulicích města také podpisy. Podle zastupitele Jana Horkého dosud nasbírali přes dva tisíce podpisů.

Podle primátora Petra Vrány (ANO) se tato otázka znovu otevírá kvůli připravovaným dotacím na podporu bydlení ze strany ministerstva pro místní rozvoj. Do roku 2025 půjdou ze Státního fondu podpory investic na výstavbu bytů tři miliardy korun a dalších osm miliard korun z Národního plánu obnovy, stojí v usnesení pro zastupitele. "Byl jsem proti, aby obec byla developerem, ale v momentě, kdy se chystají pro tyto účely dotace, jsem pro a pojďme to postavit," uvedl Vrána. Podle náměstka primátora Vladimíra Lichnovského (ANO) je pro účely přípravy tohoto projektu vyčleněno v rozpočtu pro rok 2024 pět milionů korun.

Zastupitelé schválili demolici zchátralého objektu, jeho přeměna na moderní bytový dům by byla ekonomicky náročná, stavba navíc nemá pro tyto účely vhodné dispozice. Podle městské architektky půjde o práci na několik let. Nejprve by přišlo na řadu vyhlášení soutěžního dialogu, projektová příprava na odstranění stavby a v roce 2025 demolice. Stavět by se mohlo začít v letech 2026 až 2027. Podle plánů by zde mohlo vzniknout až 77 bytů, a to buď v podobě dotace na nájemní, družstevní nebo spolkové bydlení. Celkové náklady jsou vyčísleny na více než 300 milionů korun.

Osud devítipodlažního panelového domu Strojař nedaleko centra zaměstnává už druhé vedení radnice. Mezi plány bylo přebudovat byty na zázemí pro mladé rodiny nebo pro seniory, ale i demolice a příprava území pro nového investora, všechny plány však skončily fiaskem, i kvůli nákladům. Prostory v objektu Strojař užívá na základě smlouvy o výpůjčce z října 2019 Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje pro výcvik policistů a členů integrovaného záchranného systému při řešení mimořádných situací. Letos v září tento výcvik způsobil požár jednoho z pokojů; město chce kvůli tomu uzavřít dodatek ke smlouvě o výpůjčce, který upřesní podmínky užívání objektu, stojí v usnesení pro zastupitele.
0 komentářů
přidat komentář

Související články