Tate Modern otevřela výstavní prostory v bývalých nádržích

Vložil
ČTK
19.07.2012 01:15
Velká Británie

Londýn

Londýn - Známá londýnská galerie Tate Modern otevřela veřejnosti nové výstavní prostory v netradičním prostředí někdejších nádrží na topný olej. Nádrže byly součástí bývalé elektrárny, ve které Tate Modern sídlí. První výstavu ve výstavních prostorách věnovaných výlučně performancím, filmu a instalacím připravil jihokorejský výtvarník Song Hwan-Kim.
     Tate Modern byla otevřena v roce 2000 v budově elektrárny, která byla vyřazena z provozu v  roce 1981. Jejím jádrem je ohromná hala, kde byly turbíny elektrárny a kde nyní bývají jednorázové instalace. Jižně od ní jsou v podzemí bývalé kruhové nádrže, které mají 30 metrů v průměru a jsou sedm metrů hluboké. Mají mimořádně silné betonové stěny, aby vydržely případnou explozi. Ve dvou jsou výstavní prostory, ve třetí je depozitář.
     Nádrže si jako výstavní prostory podržely syrový industriální charakter a jsou podle vedení galerie zaměřené na "živé umění", tedy na performance, film a instalace. "V posledních 50 letech si tyto formy a nová média vybírali jako oblíbený vyjadřovací prostředek ti nejzajímavější umělci," řekl ředitel galerie Tate Nicholas Serota.
     Otevření nádrží jako nových výstavních prostor je součástí 15 týdnů trvajícího kulturního festivalu 2012 a je kulturním doprovodem olympiády. Budou zahrnovat i představení choreografky Anny Teresy De Keersmaekerové. Tate Modern se má také v roce 2016 rozrůst o zcela novou budovu, která má rozšířit výstavní prostory galerie o 60 procent. Bude to největší nová budova v Británii určená pro kulturní účely od otevření nové budovy Britské knihovny v roce 1998, uvedla galerie.
     Tate Modern je jednou ze čtyř galerií Tate. Rovněž v Londýně je Tate Britain zaměřující se na britské umění, další odbočky jsou v Liverpoolu a v St Ives v  Cornwallu na jihozápadě Anglie.

0 komentářů
přidat komentář

Související články