Schnabel Residence navržená Frankem Gehrym je na prodej

Vložil
Jan Kratochvíl
04.01.2015 07:00
Frank Owen Gehry

Los Angeles - Dům Rockwella a Marny Schnabelových stojící v kalifornském Brentwoodu je na prodej. Pro rodinu vlivného muže americké mezinárodní politiky (mj. velvyslanec ve Finsku a při EU) jej na konci 80. let navrhnul Frank Gehry. Nynější majitel domu, filmový producent Michael LaFetra, jej prodává za 12 milionů USD (zhruba 275 mil. Kč).

Dům Schnabelových je jedním z 28 rodinných domů navržených Frankem Gehrym (laureát Pritzker Prize 1989). Rozkládá se na pozemku s plochou 2300 m² a nabízí 530 m² užitné plochy. Sám Gehry o něm prohlásil, že "toto řešení jsem si představoval pro svůj vlastní dům". Dům byl dokončen v roce 1989. Obsahuje pět ložnic s vlastními koupelnami, samostatnou knihovnu, audiovizuální místnost, fitness, saunu, garáže a v objektu s kupolí se nachází kancelář. Na pozemku obklopuje dům několik bazénů a olivový sad. Tvaroslovně stojí Schnabel Residence na pomezí vrcholící postmoderny a začínajícího dekonstruktivismu. Bývá označován za jednu z ikon kalifornské architektury.

V roce 2006 jej koupil producent Jon Platt a rozhodl se jej upravit tak, aby více vyhovoval jeho potřebám. Ke spolupráci vyzval Gehryho a po čtyřech letech bylo dílo hotovo. Plattovi mimo jiné vadila spousta oken, díky nimž se interiér přehříval. Skleněné plochy opatřil ochrannou reflexní fólií, jejíž účinnost se dá libovolně nastavovat.

Platt prodal v lednu 2013 dům producentovi Michaelu LaFetrovi za 9,5 milionu dolarů. Ten se jej snažil na začátku loňského roku spekulativně prodat za 15 milionů. Aktuální cena je 11.995.000 USD.
0 komentářů
přidat komentář