Pritzkerovu cenu získal Balkrishna Doshi

Zdroj
Hyattova nadace
Vložil
Petr Šmídek
07.03.2018 18:55
Balkrishna Doshi



V letošním roce Pritzkerovu cenu získal indický architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, který loni oslavil devadesáté jubileum. V téměř čtyřicetileté historii udělování tohoto ocenění Hyattovy nadace se jedná o prvního laureáta z této početné asijské země.
Balkrishna Vithaldas Doshi začal studovat architekturu roku 1947 v Bombaji na Sir JJ School of Art, jedné z nejstarších a nejprestižnějších škol architektury v Indii. Za svoji šedesátiletou profesní dráhu stihl realizovat více než sto staveb a jako učitel ovlivnil několik generací indických architektů. Přitom se sám učil od těch největších architektů 20. století, když se podílel na realizacích Louise Kahna a Le Corbusiera v Indii.
Doshi v 50. letech minulého století začínal pracovat s Le Corbusierem na jeho projektech pro Ahmadábád a Čandígarh. V polovině 50. let se osamostatni a založil v Ahmadábádu svoji vlastní praxi a následně také výzkumnou nadaci Vastushilpa. Od roku 1962 pak celou dekádu spolupracoval s Louisem Khanem na realizaci u univerzitního campusu v Ahmadábádu. Na sklonku 70. let se Doshiho kancelář přejmenovala na Stein, Doshi & Bhalla (dnes SDB Consultants).
Doshi vytvářel architekturu citlivě převádějící moderní architekturu do indického prostředí. Jeho zájem o enviromentální a urbanistické otázky z něj dělá výjimečného filosofa i učitele. Z Doshiho staveb je cítit vytříbený smysl pro architektonické měřítko, formu i prostor. Doshiho architektura tvoří jeden z nejdůležitějších příkladů moderní indické architektury. Doshi nikdy neusiloval, aby jeho stavby přitahovaly pozornost. Nechtěl svými návrhy oslňovat nebo dohánět trendy, ale vždy s hlubokým rozmyslem, zodpovědností a touhou přispět k rozkvětu své země.
Letošní komise, jíž tradičně předsedal australský architekt a držitel Pritzkerovy ceny z roku 2002 Glenn Murcutt, především vyzdvihla, že „Doshiho tvorba se dotkla životů všech sociálně-ekonomických skupin napříč širokého spektra druhů staveb, které postupně vznikají již od 50. let minulého století.“
Slavnostní předání Pritzkerovy ceny 2018 se uskuteční v Aga Khan Museum v Torontu. Autorem tohoto kanadského muzea je japonský architekt Fumihiko Maki, který Pritzkerovu cenu obdržel v roce 1993 při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články