Potužník: Návštěvnost výstavy Expo 2020 v Dubaji nedosahuje předpokládané úrovně

Vložil
ČTK
06.12.2021 08:15
Spojené arabské emiráty

Dubaj


Praha – Návštěvnost světové výstavy Expo 2020 v Dubaji, která začala v říjnu, nedosahuje předpokládané úrovně. Decentní styl značení a provázení návštěv- níků se musí změnit na výraznější, totéž se týká i provozu a interiéru restaurace a baru. V průběžné zprávě, kterou vládě v pondělí předloží ministerstvo zahraničí, to uvedl generální komisař účasti ČR na výstavě Jiří František Potužník.


"Po prvních dvou měsících lze konstatovat, že mediální a odborný zájem o českou expozici významně překračuje očekávání, ale že návštěvnost nedosahuje před- pokládané úrovně a decentní styl značení a provázení návštěvníků se musí (i na základě doporučení architektů poradního sboru) změnit na výraznější; totéž se týká provozu a interiéru restaurace a SkyBaru," uvedl Potužník

Česká republika se prezentuje jako země přírody, vědy a inovací. Hlavním tématem české expozice je systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který za využití solární energie vyrábí ze vzduchu vodu, která bude zavlažovat zahradu v okolí českého pavilonu.

Celkový rozpočet české účasti včetně nefinanční účasti činí 374 milionů korun. Příspěvek ze státního rozpočtu, který byl zvýšen o 25,2 milionu loni v červenci, činí 185,2 milionu korun. Účast Česka je financována na bázi PPP, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru.

Český pavilon patří podle Potužníka k nejefektivnějším ve srovnání s dřívějšími národními projekty na Světových výstavách či s dalšími zahraničními účastníky na současné výstavě. "Podobně jako na Expo 2015 v Miláně přesahují příspěvky soukromých firem hranici 100 milionů korun, což umožňuje držet státní příspěvek na zlomku předchozích," poznamenal.

Výstava se otevřela návštěvníkům 1. října, a to s ročním zpožděním kvůli koronavirové pandemii. Potrvá půl roku. Poprvé je hostitelem arabská země. Návštěvníci mohou navštívit pavilony 191 zemí. Pojítkem expozic jsou nové nápady, jež mohou přispět k tvorbě budoucnosti, k udržitelnosti, mobilitě a novým příležitostem.

Akci se nevyhnula protiepidemická opatření. Návštěvníci musejí mít roušky a dodržovat rozestupy, s výjimkou skupin či rodin. Platí také pravidla pro dezinfekci a pohyb v restauracích. Denní počet osob na výstavišti byl omezen. Vzhledem k opatřením se před začátkem odhadovala návštěvnost výstavy na nejvýše 22 milionů lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články