Český pavilon v Dubaji vznikne podle návrhu studia Formosa AA

Vložil
ČTK
22.06.2018 20:25
Jindřich Ráftl
Jan Tůma

Praha - Národní pavilon na výstavě Expo 2020 v Dubaji vznikne podle návrhu českého architektonického studia Formosa AA. Porota návrh vybrala z pěti, které postoupily do finále. Ode dneška podobu pavilonu představuje model na výstavě v Národním technickém muzeu spolu s dalšími soutěžními návrhy. Česká republika si budovu od těch, kdo ji vytvoří, jen pronajme a zaplatí za ni 84 miliony korun. Výběrovou komisi vítězný návrh oslovil pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru. Při vernisáži výstavy to uvedl generální komisař české účasti Jiří František Potužník.

Společnost Formosa AA tvoří doktorandi Fakulty architektury ČVUT. Pavilon postaví mezinárodní konsorcium společností MIC Prague a švýcarské firmy NÜSSLI. V komisi byli architekti či teoretikové architektury Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang a David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar, uvedli pořadatelé. Potužník uvedl, že pět návrhů včetně zahraničních muselo být ze soutěže vyřazeno, přišly po stanovené lhůtě.

Zdeněk Lukeš uvedl, že porota vítězný návrh vybrala jednomyslně. "Objevil se zajímavý motiv výtvarný, který prorůstá i do pavilonu. Je v něm symbol vody, český pavilon prezentuje unikátní technické zařízení na výrobu vody ve ztížených podmínkách," uvedl. Prostředí pavilonu je podle poroty také přívětivé pro návštěvníky, kteří jsou při prohlídkách takto rozsáhlých přehlídek unaveni, a vítězný návrh přináší jasnou orientaci.

Technologickým jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci Akademie věd ČR a ČVUT. Ten byl podle dnešního vyjádření zástupce vítězného ateliéru také hlavním motivem při práci na podobě pavilonu.

Uměleckou expozici bude tvořit velká skleněná instalace, kterou na své náklady vyrobí podle návrhu Maxima Velčovského společnost Lasvit; Velčovský je kreativním ředitelem Lasvitu. V pavilonu bude i restaurace a obměňující se výstavy.

Český pavilon bude v Dubaji podle Potužníka stejně jako na Expu v Miláně v roce 2015 první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. Organizátoři podle něj předpokládají, že na světovou výstavu během půlročního trvání zavítá 25 milionů lidí, z toho 75 procent ze zahraničí.

Rozpočet národní účasti na Expo 2020 se má podle dřívějších informací pohybovat mezi 250 a 310 miliony korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články