Mrakodrap Gazpromu v Petrohradě ani nestojí a už budí silné vášně

Zdroj
Martina Vašíčková
Vložil
ČTK
25.03.2007 21:05
Rusko

Petrohrad

Petrohrad - Mrakodrap, který ještě ani nestojí, už několik měsíců vzbuzuje silné vášně v Petrohradu. Proti plánu na několik set metrů vysokou budovu pro nové ústředí státního plynárenského monopolu Gazprom protestují odborníci z UNESCO i protivládně naladění lidé na Něvském prospektu.

    Stavbu komplexu nazvaného Gazprom-City měla původně zcela financovat petrohradská radnice, před několika dny ale bylo rozhodnuto, že Gazprom si přeci jen zaplatí 51 procent vlastní budovy. Celkem má projekt stát asi 60 miliard rublů (okolo 48 miliard korun) a stavět se bude deset let.
    V historii financování obřího projektu jde o politiku, petrohradské úřady slibem vše platit splnily přání Kremlu. Hlavním problémem však není, kdo zaplatí účty, ale samotná podoba stavby, v níž by mělo být přes milion metrů čtverečních kanceláří, bytů i  infrastruktury. Podle pravidel z doby Petra Velikého by žádná budova v městě na Něvě neměla převyšovat sochu anděla na zvonici chrámu svatých Petra a Pavla ve stejnojmenné ostrovní pevnosti. Vysoká zlatá střecha zvonice se sochou Anděla s  křížem na špici ční do výšky 122,5 metru.
    Původní rozmáchlé návrhy, které vypracovali renomovaní světoví architekti, jako jsou Daniel Libeskind, britské studio RMJM či Francouz Jean Nouvel, dosahovaly výšek okolo 300 metrů. Nyní se hovoří už jen o stometrové výšce, nejvyšší dům v okolí říčky Ochty, kde má mrakodrap stát, je ale nyní jen 48 metrů vysoký.
    Petrohrad je známý svou "horizontálností", připomínají odborníci a šéf Střediska světového dědictví UNESCO Francesko Bandarina vítězný návrh společnosti RMJM označil za "nepřijatelný". Firma uspěla s 320 metrů vysokým projektem "aerodynamického jehlanu".
    Ředitel petrohradské Ermitáže Michail Piotrovskij má architektonické návrhy za geniální. "Ale postavené přes řeku od Smolného paláce by jen deformovaly historické panorama města," řekl. "Generální štáby významných společností nemohou stát někde na předměstí," prohlásila ale gubernátorka Petrohradu Valentina Matvijenková. Připomíná také, že kanceláře Gazpromu pro město znamenají velké finanční příjmy.
    Kritici ale tvrdí, že celý projekt je jen součástí plánu místního rodáka - prezidenta Vladimira Putina - zvýšit prestiž Petrohradu. Putin město v roce 2006 zvolil za místo konání summitu skupiny G8, v roce 2003 připomněly bombastické oslavy 300 let od založení města na Něvě. Ruští komentátoři ale také míní, že Putin se zřejmě nebude chtít zapsat jako muž, který nechal Petrohrad zohyzdit. "A tak se, až už bude o Gazprom-City všechno podepsáno, dočkáme závěrečného jednání radních o  tomto tématu. Tam přijede prezident a tužkou vlastnoručně pětkrát sníží na plánu výšku mrakodrapu," předvídá například ekonomický list Vědomosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články