Moskevský starosta navrhuje stavět silnice na střechách domů

Zdroj
Martina Vašíčková
Vložil
ČTK
06.12.2006 10:20
Rusko

Moskva

Moskva - Za exotický a sporný označili moskevští odborníci projekt výstavby městských silnic na střechách domů. Přesto už dal starosta Moskvy Jurij Lužkov příkaz k vypracování pilotního plánu na stavbu jedné takové silnice, odvážné dílo by se mohlo začít stavět příští rok.

    Ruská metropole řeší v posledních letech akutní problém přetíženosti svých silnic a bulvárů. Rozšiřovat nynější ulice - především v centru - je ale téměř nemožné, architekti proto hledají alternativní řešení. Německá společnost StrassenHaus přišla s návrhem stavby silnic na střechách domů. Moskva byla vybrána jako vůbec první město, kde by se měl experiment uskutečnit.
    Německá firma navrhuje výstavbu nevysokých, čtyř- až pětiposchoďových domů, kde by byly sklady, úřady a garáže. Ve výšce 13 až 15 metrů by po propojených střechách vedla tříproudová placená silnice. Pod ní, v úrovni posledního patra, by šly inženýrské sítě a tunel, kterým by jezdily vagony s tunovým nákladem.
    Německá firma se zavazuje, že celá výstavba by byla financována z jejích zdrojů. Sama by ale pronajímala administrativní a skladové prostory, těžila by z placených parkovišť, které chce na střechách také zřídit, a z pronájmu reklamních míst na stěnách domů. Podle prezidenta StrassenHaus Rolanda Lippa by přišla výstavba jednoho metru čtverečního asi na 1600 dolarů. Kolik bude stát nájem prostor, mýtné či parkovné, ale neuvedl.
    Moskevské vedení už navrhlo, že by se projekt mohl vyzkoušet v rajonu kolem Varšavského šosé, jedné z největších moskevských ulic. "Na tento projekt se díváme jako na exotický. Dopravní zácpy v Moskvě stejně nevyřeší, je možné ho realizovat pouze lokálně, v určitých městských oblastech," citoval list Kommersant hlavního moskevského projektanta Jurije Korotkova. Vtěsnat nové "domy-silnice" do současného systému městské zástavby a magistrál by bylo podle něj jen velmi obtížné.
    Také developeři kroutí nad projektem hlavou. "V Moskvě stojí výstavba kancelářských prostor třídy A tisíc až 1500 dolarů za metr čtvereční, to je pořád levnější, než nabízejí Němci," uvedl developer Maxim Žulikov. I v Moskvě jsou podle něj lidé, kterým je jedno, kde se jejich úřad nachází - pod zemí nebo pod silnicí - takových lidí je ale omezený počet. "Nelze říct, že je Moskva už tak zastavěná, aby se musely stavět 'domy-silnice'," dodal.
    Moskevský starosta je poměrně známý svými nezvyklými projekty, které se ale ne vždy dovedou do konce. Už v roce 1992 navrhoval Lužkov postavit v Moskvě autodrom pro závody Formule 1; dodnes se neuskutečnil. Před deseti lety chtěl zaměnit moskevské taxíky za londýnské caby. Kvůli vysokým cenám za auta ale projekt ztroskotal. K posledním akcím Lužkova patří program Moskevského leteckého taxi, který byl nakonec zavrhnut kvůli tomu, že by letečtí taxikáři museli pro každý let nad Moskvou žádat souhlas ministerstva obrany.
0 komentářů
přidat komentář