Essenské muzeum Folkwang se již půl roku chlubí novou budovou

Vložil
ČTK
06.07.2010 10:10
David Chipperfield

Essen (Německo) - Západoněmecký Essen se od počátku roku může pochlubit jednou z architektonicky nejpozoruhodnějších galerií na světě. Muzeum umění Folkwang dostalo novou budovu od uznávaného britského architekta Davida Chipperfielda, která se rázem stala turistickým tahákem půlmilionové metropole průmyslového Porúří. Jako nositel titulu evropského hlavního města kultury 2010 se do něj nyní snaží návštěvníky přilákat také na své někdejší umělecké skvosty.
    Přízviskem nejkrásnější muzeum na světě se Folkwang pyšnil už ve 30. letech minulého století, kdy jej takto hlavně kvůli jeho sbírkám označil spoluzakladatel newyorského Muzea moderního umění Paul Sachs. Krátce nato se však v Německu chopili moci nacisté a velkou část jeho děl zkonfiskovali a prodali.
    Mezi 1456 díly, které jako "zvrhlé umění" potkal tento osud, byly například obrazy klasické moderny od Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera nebo Ericha Heckela. Essenský Folkwang tehdy však nebyl jedinou takto postiženou institucí.
    "Více než stovkou muzeí v Německu procházely komise a kontrolovaly, jaká mají díla těch umělců, které nestrpíme, a pak byla zabavována. Pokud si myslely, že neměla žádnou cenu, byla okamžitě zničena nebo se prodaly na mezinárodním uměleckém trhu," vylíčil tuto temnou kapitolu německých dějin vedoucí oddělení grafiky Folkwangu Tobias Burg.
    Ačkoli 20 obrazů se po válce tehdejšímu vedení muzea podařilo získat nazpátek, většina jeho cenné kolekce moderny skončila natrvalo v  zahraničních galeriích a soukromých sbírkách. Jádro stálé expozice tak nyní tvoří hlavně díla německého a francouzského malířství 19. století a umění po roce 1945. Novým trumfem Folwangu se však stal jeho nový stánek, slavnostně otevřený 28. ledna.
    "Je to nádherná budova, která už sama o sobě stojí za návštěvu," pochválil Burg moderní prosvětlenou a vzdušnou stavbu z betonu, skla a oceli, tvořenou šesti přízemními objekty a čtyřmi dvory, která vznikla přístavbou k původní, památkově chráněné budově galerie z roku 1960. Nabízí na 7000 metrů čtverečních výstavních ploch, včetně 1400 metrů čtverečních velkého sálu pro přechodné expozice, jehož uspořádání lze libovolně měnit pomocí pohyblivých stěn.
    Jejím autorem je studio Davida Chipperfielda, držitele nejprestižnějšího britského ocenění za architekturu, Stirlingovy ceny, z jehož dílny pochází například také rekonstrukce berlínského Nového muzea. Chipperfieldův návrh vyhrál v soutěži vypsané poté, co nadace Alfrieda Kruppa von Bohlen a Halbach v roce 2006 nabídla, že stavbu nové budovy muzea Folkwang sama zaplatí.
    "Podmínkou bylo, že musí být dokončena do doby, kdy se Essen stane evropským hlavním městem kultury, tedy do ledna 2010, nesmí stát víc než 55 milionů eur a musí to být velmi dobrá architektura," přiblížil Burg podmínky nadace nesoucí jméno proslulého essenského průmyslníka.
    Spolu s  moderní budovou si galerie letos nadělila ještě jeden dárek - mimořádnou výstavu děl, která před více než 70 lety nacisté z Folkwangu rozprodali. Přes tři desítky se jich do 25. července vrátily na "místo činu", mezi nimi i slavné obrazy Marka Chagalla Purim a Franze Marca Pasoucí se koně IV. Příznačně nese název "Nejkrásnější muzeum na světě - muzeum Folkwang do roku 1933".
    Na necelý půlrok je tak v Essenu k vidění alespoň část sbírky, kterou vybudoval zakladatel této instituce Karl Ernst Osthaus původně v nedalekém Hagenu a po jeho smrti v roce 1921 se přesunula do porúrské metropole. Velký mecenáš umění byl také autorem tajemného názvu muzea.
    "Žádný pan Folkwang neexistoval. Je to termín z mytologie, ze světa germánských ság. Folkwang totiž znamená sál lidu," vysvětlil Burg. Toto jméno podle něj odpovídá Osthausovu záměru otevřít jím shromážděné umělecké poklady veřejnosti. Do tohoto moderního "sálu lidu" se jich na ně za půl roku přišlo podívat už přes 200.000.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Doporučuji
Tomas_Kosnar
07.07.10 12:06
zobrazit všechny komentáře

Související články