Výstava Starost o architekturu – vyzvání Arché architektury do tance

DOX, 8. 3. – 12. 3. 2017

Expozice představuje reinstalaci modelu Slovenské národní galerie od architekta Vladimíra Dedečka z roku 1979 - doplněnou o obrazové dokumenty. Jde o loňskou vítěznou expozici pavilonu České a Slovenské republiky na patnáctém Bienále architektury v Benátkách.
Autoři: Benjamin Bradňanský, Petr Hájek, Vít Halada, Jan Studený a Martin Stoss s teoretiky architektury Marianem Zervanem a Monikou Mitášovou.

Doprovodný program
Sobota 11. března
14.00, 16.30, 17.00

v auditoriu  desetiminutová choreografická skica v podání souboru fyzického divadla Farma v jeskyni.
Koncept: Viliam Dočolomanský, Monika Mitášová, Min Hieu Nguyen. Interpretace: Min Hieu Nguyen, Andrej Petrovič (tanec) a Vít Halška (perkuse). Projekt je realizován ve spolupráci s Lenkou Flory.   

Neděle 12. března
14.30 - 16.00

v auditoriu hudební interpretace SNG za základě "diagramu tance" Pavla Fiedlera.
14.30 - 16.00 
Kulatý stůl na téma: Areál Slovenské národní galerie v Bratislavě jako projekt přístupu k architektuře 60. a 70. let v Československu  
Panel: Petr Hájek, Petr Kratochvíl, Monika Mitášová, Rostislav Švácha, Marian Zervan.

Podrobnosti:
foto: Benedikt Markel
Expozice pavilonu České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách se v roce 2016 zaměřila na budovu Slovenské národní galerie v Bratislavě jako na jeden z příkladů zacházení s architekturou 60. a 70. let. Jedna z nejvýznamnějších a současně nejkontroverznějších staveb druhé poloviny 20. století na Slovensku od architekta Vladimíra Dědečka z roku 1979 je dodnes předmětem mnoha diskusí. Zatímco část veřejnosti v ní vidí symbol socialistické éry, jiní ji oceňují jako ikonu brutalistní architektury.

Výstava v DOXu je oproti benátské expozici rozšířena o doprovodný program. Klíčovou linii tance v expozici má rozpracovat choreografická a hudební interpretace areálu Slovenské národní galerie. V sobotu 11. března budou mít návštěvníci možnost třikrát vidět desetiminutovou choreografickou skicu v podání souboru fyzického divadla Farma v jeskyni. V neděli 12. března pak výstavu uzavře hudební interpretace SNG za základě "diagramu tance" Pavla Fiedlera.

"Chceme tím zdůraznit a prohloubit smysl celé expozice. Ten spočívá v přesvědčení, že zápasy o tuto, stejně jako o jakoukoliv architekturu, není možné vybojovat ve střetech stoupenců a odpůrců architektury, ať se jedná o zástupce jakýchkoli táborů a pozic. Naopak zápasy je třeba proměnit v ,tanec projektů' a obnovu architektonické řeči," vysvětluje jeden z autorů projektu architekt Petr Hájek.

Autoři zároveň zvou v sobotu 12. března k diskusi na téma areálu Slovenské národní galerie jako přístupu k architektuře 60. a 70. let v Československu.

Podle tvůrců expozice by právě starost o architekturu a její "roztančení" mohly pomoci vrátit otázky architektury do centra společenského zájmu i řešit akutní problémy. V tom vidí odkaz Dedečkova areálu i význam této reinstalace.

Původní instalaci v Benátkách i její reinstalaci připravil autorský tým ve složení Benjamin Bradňanský, Petr Hájek, Vít Halada, Jan Studený a Martin Stoss s teoretiky architektury Marianem Zervanem a Monikou Mitášovou.

DOPROVODNÝ PROGRAM

11. 3. 2017 | DOX - auditorium

14.00, 16.30, 17.00 
Choreografická interpretace

Soubor fyzického divadla Farma v jeskyni pod vedením Viliama Dočolomanského interpretuje areál Slovenské národní galerie na základě vystaveného fyzického modelu a návštěvy areálu v Bratislavě 10 minutovou choreografickou skicou. 

Koncept: Viliam Dočolomanský, Monika Mitášová, Min Hieu Nguyen. Interpretace: Min Hieu Nguyen, Andrej Petrovič (tanec) a Vít Halška (perkuse). Projekt je realizován ve spolupráci s Lenkou Flory.   

14.30 - 16.00 

Kulatý stůl na téma: Areál Slovenské národní galerie v Bratislavě jako projekt přístupu k architektuře 60. a 70. let v Československu  
Na panelu vystoupí: Rostislav Švácha, Petr Kratochvíl, Petr Hájek, Marian Zervan, Monika Mitášová  

12. 3. 2017 | DOX - auditorium


17.17
Hudební interpretace
Pavel Fiedler interpretuje areál Slovenské národní galerie v Bratislavě na základě "diagramu tance".
0 komentářů
přidat komentář

Související články