Výstava připomíná londýnský byt navržený Janem Kaplickým

Vložil
ČTK
08.12.2022 07:30
Praha

Jan Kaplický

Praha - Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově má dnes vpodvečer vernisáž výstava, která připomene jednu z prvních realizací architekta Jana Kaplického. Jmenuje se Interiérový dialog a pomocí archivních fotografií, interiérového vybavení i svědectví majitele představuje londýnský byt britského spisovatele a kritika designu a architektury Deyana Sudjice.


V roce 1983 si nechal pozdější ředitel londýnského Design Musea Deyan Sudjic navrhnout rekonstrukci svého nového bytu v domě z poloviny 19. století. "Jakožto kritik architektury jsem opravdu cítil jakousi zodpovědnost nejen za to, abych ostatním lidem řekl, co je to architektura, ale také abych zainvestoval do sebe i do svého bytu. Takže mi přišlo zajímavé spolupracovat se zajímavým architektem...Jan přišel s těmi kouzelnými kresbami, které ukazovaly vesmírnou loď zaparkovanou uvnitř tohoto velmi konvenčního londýnského domu," popsal začátek spolupráce Sudjic v rozhovoru s kurátorem výstavy Adamem Štěchem.

Kovový monochromatický charakter bytu odráží Kaplického zájem o technologický pokrok a jeho estetiku. V koupelně například instaloval vertikální hliníkový panel, na který byly umístěné tři hlavní koupelnové prvky včetně toalety, vany a umyvadla. Vznikl tak prostorový univerzální prvek, jakýsi "stroj na očistu těla", který umožňoval i snadnou údržbu.

"První polovina 80. let je v tomto smyslu vrcholem Kaplického technologického období. Později se architekt bude zabývat především architekturou organicky koncipovanou než obdivem ke kráse technologií samotných. Tato transformace se posléze projeví během 90. let v rámci jeho vizionářských projektů i slavných zaobleně tvarovaných realizací," uvedl Štěch.

Výstavu připravila Winternitzova vila ve spolupráci s Kaplicky centre. Winternitzova vila na Smíchově je vedle Müllerovy vily ve Střešovicích méně známou stavbou architekta Adolfa Loose v hlavním městě, který na ní spolupracoval s Karlem Lhotou. Nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Ta ji ale obývala jen do roku 1941, kdy se byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vily vzdát. Později objekt koupila obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze manželka původního majitele Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci, kteří ji dnes provozují, se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí. Vilu je možné navštívit vždy od neděle do středy mezi 12:00 a 18:00 a každou sobotu a neděli v rámci komentovaných prohlídek. Ve vile se konají i různé koncerty, divadelní představení nebo přednášky.
0 komentářů
přidat komentář