SANAA: KAZUYO SEJIMA + RYUE NISHIZAWA<BR>+ WORKS BY WALTER NIEDERMAYR

Výstava v Dánském centru architektury, Kodaň

Zdroj
Happy Materials, s.r.o.
Vložil
Tisková zpráva
25.06.2010 09:40
Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa SANAA

Japonští architekti Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa z ateliéru SANAA, držitelé prestižní Pritzkerovy ceny za rok 2010, zavítali se svou tvorbou do Dánského centra architektury (DAC). Výstava architektonických modelů studia SANAA je doplněna fotografiemi Waltera Niedermayra. Výstava v DAC je otevřena od 19. 6. do 1. 10. 2010.

Poetický náhled na svět a jeho přenesení do architektury je v podání japonského ateliéru SANAA  přirozený, jednoduchý a zároveň inspirující a plný překvapení. Vyvolává v divákovi neobyčejné prostorové dojmy a nezanechá lidskou mysl v klidu. Díky rafinovanému a promyšlenému stylu patří tito architekti ke špičkám soudobé architektury.

K jejich nejvýznamnějším realizacím patří budova Nového muzea současného umění v New Yorku z roku 2007, navržená jako sedm na sebe poskládaných "krabic" různých velikostí, Škola managementu a designu v Essenu (2006), krychle s nepravidelně rozesetými čtvercovými okny nebo obchodní dům Christian Dior ve tvaru seříznutého hranolu v Tokiu či netradiční pavilon pro Serpentine Gallery v Londýně.

Ústředním tématem výstavy v DAC je nejnovější dílo japonských architektů, Výukové centrum Rolex v Lausanne ve Švýcarsku. Tato letos dokončená stavba sklízí velký úspěch nejen v architektonických kruzích, ale i u veřejnosti a hlavně u studentů, kteří navštěvují Federální technologický institut v Lausanne (EPFL). Výukové centrum Rolex je jejím rozšířením a moderní tváří, která poskytuje prostory pro výuku 21. století.

Výstava představuje i další realizace studia SANAA a snaží se návštěvníkům zprostředkovat odlehčený a hravý styl japonského dua. Nabízí nahlédnutí do architektonického světa, který neustále rozšiřuje a prozkoumává hru světla, napětí mezi exteriérem a interiérem a interakci mezi člověkem a prostorem.

Nedílnou součástí výstavy jsou fotografie italského umělce Waltera Niedermayra, který dokonale zachycuje hru světla, tvar a čistotu staveb SANAA.

Výstava v DAC byla zahájena přednáškou Ryue Nishizawy.

"SANAA je bezpochyby zářící hvězdou na architektonickém nebi a jsme tedy velice pyšní, že jejich práci můžeme představit dánské veřejnosti právě tady v DAC. Jsem přesvědčen, že Výukové centrum Rolex nastavilo standard pro nadcházející desetiletí. Rolex představuje zcela nové pojetí prostoru, vytváří harmonickou soustavu pro život, vzdělání a pospolitost. Stane se tak mezinárodním symbolem," říká Kent Martinussen, výkonný ředitel Dánského centra architektury.

Mimo to, že se studio SANAA stává fenoménem moderní architektury, Kazuyo Sejima je generální ředitelkou 12. ročníku benátského Bienále architektury, které se otevře pro veřejnost koncem srpna 2010.  Bude tak první ženou, která se zhostí této prestižní povinnosti, a po několika letech se tato část benátského bienále dostane znovu do rukou architekta. Dánské centrum architektury
Strandgade 27 B, 1401 Kodaň
Otevřeno denně 10-17, ve středu do 21 hod.
Průvodce zdarma v neděli ve 14 hod.
www.dac.dk

Společnost Happy Materials jedná o přenesení této výstavy do Prahy. Najde se sponzor?
0 komentářů
přidat komentář