Urbanisté se mohou hlásit do soutěže k podobě Florence

Vložil
ČTK
23.03.2021 07:50
Praha


Praha – Zájemci o účast v mezinárodní urbanistické soutěži na budoucí podobu autobusového nádraží na Florenci a přilehlého území směrem k Masarykovu nádraží se mohou hlásit do 26. dubna. Vítěz soutěže bude znám letos v listopadu. Novinářům to dnes řekl organizátor soutěže Petr Návrat. Zadání urbanistické soutěže dnes schválili radní hlavního města. Ekologická organizace Arnika v dnešní tiskové zprávě kritizovala to, že do příprav soutěže nebyla zapojena veřejnost.


"Doufáme, že soutěž bude příspěvkem do diskuse o plánování měst ve 21. století," řekl Návrat. Doplnil, že lze očekávat, že v soutěži budou její účastníci řešit i otázky, jak by mělo centrum města vypadat v situaci po pandemii covidu-19, která možná ovlivní způsob práce a trávení volného času. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) by měl výsledek soutěže sloužit jako podklad pro změny územního plánu.

Soutěž je podle Návrata organizovaná v podobě workshopu. Z přihlášených vybere mezinárodní porota pět soutěžních týmů, které se zúčastní tří plánovaných workshopů. V rámci prvního workshopu, který se uskuteční v květnu, vytvoří vybrané týmy koncept, který budou v dalším kole rozpracovávat.

Účastníci budou při tvorbě návrhů podle organizátora soutěže moci komunikovat se zástupci pražského magistrátu, s majiteli pozemků, s investory, se zástupci Institutu plánování a rozvoje Prahy a dalšími. Finální návrh by účastníci měli podle harmonogramu na webu Florenc21.eu předložit 15. listopadu. Výsledky soutěže budou vyhlášeny ve druhé polovině listopadu.

Zadavateli soutěže jsou investoři ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, kde je majoritním podílníkem Penta Real Estate. Tyto společnosti jsou většinovými vlastníky pozemků v řešeném území.

Podle zástupců organizace Arnika se v soutěži neodráží potřeby obyvatel. Důvodem je, že na přípravách soutěže neparticipovala veřejnost. Zadání soutěže tak podle Václava Orcígra z Arniky vychází z podnětů na změny územního plánu, které umožňují zastavět okolí co nejhustěji a podle představ Penty, uvedl v tiskové zprávě. Za nestandardní označila Arnika také podobu konání urbanistické soutěže v podobě workshopů.
20 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Zesilování problému
Vích
23.03.21 09:03
Plky
Tomáš Hájek
24.03.21 05:59
Dezinformace
Vích
24.03.21 10:49
ad Tomáš Hájek
ježek
24.03.21 10:59
ad Ježek
betonář
25.03.21 08:17
zobrazit všechny komentáře

Související články