Praha vypíše soutěž na autobusové nádraží Florenc a okolí

Vložil
ČTK
21.12.2020 14:05
Praha


Praha – Hlavní město vypíše urbanistickou soutěž na budoucí podobu autobusového nádraží na Florenci a přilehlého území směrem k Masarykovu nádraží. Dnes o tom rozhodli radní. Nádraží vlastní společnost ČSAD Praha, která tam plánuje stavět. Na sousedních pozemcích směrem na západ zase chce stavět Penta Real Estate při svém projektu Masaryčka.


Studie bude primárně řešit současné autobusové nádraží, sousední areál bývalých skladů a nákladové části Masarykova nádraží severně od kolejiště a východně od magistrály. Urbanistické týmy by se měly zabývat i širším okolím nádraží. "V území bude požadováno především řešení základní struktury a objemů zástavby, koordinace všech modů dopravy a vytvoření základní kostry veřejných prostranství," píše se ve schváleném dokumentu.

Mezinárodní soutěž bude mít podobu tzv. soutěžního workshopu, při kterém soutěžní týmy již při tvorbě návrhů komunikují s porotou, magistrátem, investory, městskými částmi a dalšími dotčenými aktéry. Podle schváleného dokumentu se soutěže zúčastní předběžně pět týmů, které porota vybere na základě portfolií. Workshopy se uskuteční tři – v prvním týmy vytvoří koncept, který následně ve druhém kole rozpracují v návrh a po třetím setkání bude vyhlášen výsledek. První workshop se má uskutečnit v květnu příštího roku, druhý v červenci a výsledky soutěže mají být podle harmonogramu vyhlášeny v říjnu.

Do řízení soutěže se zapojí zástupci vedení magistrátu, radnic Prahy 1, Prahy 2, Prahy 3, Prahy 7 a Prahy 8, městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), vlastníků řešených pozemků a společnosti ONplan, která bude soutěž organizovat. Kromě toho vznikne širší pracovní skupina, kde budou zastoupeni i další aktéři. V porotě bude pět odborníků a po jednom zástupci hlavního města, IPR, Penty a ČSAD Praha.

Ohledně zástavby Penty kolem Masarykova nádraží se v poslední době objevily spory. Kritizovala ji například opozice v Praze 1, Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), Národní památkový ústav a Klub za Starou Prahu.

Opozice v Praze 1 požadovala, aby se magistrát odvolal proti územnímu rozhodnutí ke stavbě, což se však nestalo. První dva bloky domů přímo u Masarykova nádraží tak již mají pravomocné územní rozhodnutí a podle dřívějšího vyjádření Penty se má začít stavět na začátku příštího roku.

Magistrát se podle vyjádření vedení města s Pentou dohodl, že v druhé části projektu, která je plánována právě směrem na Florenc, bude minimálně 40 procent bytů.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ostrý nesouhlas
Vích
21.12.20 11:37
Vích
Tomáš Hájek
22.12.20 05:22
... Che!... "Tomáš Hájek"...
šakal
22.12.20 06:07
ad Tomáš Hájek - hlas lidu
Gabriela Dostálová
23.12.20 06:34
zobrazit všechny komentáře