Stát vyhlásil architektonickou soutěž na uzel v Roudnici, vynaloží miliony

Vložil
ČTK
06.09.2021 18:35
Roudnice nad Labem

Praha/Roudnice n. L. – Až čtyři miliony korun vynaloží stát na architektonickou soutěž na podobu budoucího uzlu vysokorychlostní železnice do Drážďan v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Správa železnic, která soutěž vypsala, dnes oznámila v tiskové zprávě, že chce vítězný návrh představit začátkem příštího roku. Náklady na celou stavbu vysokorychlostní tratě Praha – Ústí nad Labem – Drážďany budou podle studie proveditelnosti činit na českém území asi 142,7 miliardy korun. První etapa, na které leží i roudnický uzel, má stát zhruba 54 miliard.


Budoucí terminál je součástí připravovaného úseku vysokorychlostní tratě VRT Podřipsko a měl by stát podle dřívějších informací poblíž stávajícího letiště Roudnice nad Labem. Podle Správy železnic má být tento úsek postaven v letech 2027 až 2030. Cestující by se z terminálu měli dostat do centra Prahy zhruba za 20 minut. Přestupní terminál v Roudnici má cestujícím nabídnout kromě rychlého spojení vlakem na trase Praha - Drážďany také například záchytné parkoviště pro 3000 automobilů, nástupiště pro autobusy ústecké i středočeské integrované dopravy a napojení na blízkou dálnici D8.

V nyní vyhlášené soutěži o podobu terminálu dostane autor vítězného architektonicko-urbanistického návrhu podle informací z věstníku zakázek dva miliony korun. Autor návrhu na druhém místě obdrží 750.000 korun a autor třetího nejlepšího návrhu půl milionu. Další tři čtvrtě milionu korun správa rozdělí mezi účastníky soutěže, jejichž návrhy nebyly oceněny, ale přinesly nějaké dílčí podněty.

Návrh by měl také ukázat možnosti v okolí terminálu. "Zkušenosti ze zahraničí dokládají, že okolí terminálů na okrajích měst mohou v případě kvalitního infrastrukturního napojení zaznamenat v následujících letech prudký rozvoj," uvedla správa. Rozvoj oblastí v okolí terminálu už bude na místních samosprávách, ale Správa železnic s nimi bude v pravidelném kontaktu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články