Soutěž na podobu koncertní síně Praha by mohla být v roce 2019

Vložil
ČTK
25.04.2018 09:20

Praha - Mezinárodní architektonická soutěž na podobu nové koncertní síně na Vltavské by mohla být vyhlášena v první polovině roku 2019, pokud bude panovat shoda na dopravním a urbanistickém řešení území. ČTK o tom informoval Institut plánování a rozvoje (IPR). V budoucnu by koncertní sál město buď mohlo pronajímat České filharmonii, nebo v něm může sídlit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Budova by podle dřívějšího odhadu mohlo vzniknout mezi lety 2023 až 2025 a vyšla by na dvě až dvě a půl miliardy korun.


"V Praze nevznikl koncertní sál pro klasickou hudbu více než 100 let a z dlouhodobé analýzy vyplývá, že Praze chybí dostatečně velký soudobý koncertní sál s výbornou přirozenou akustikou pro symfonickou hudbu. Dvořákova síň Rudolfina z roku 1885 a Smetanova síň Obecního domu z roku 1911 neodpovídají soudobým akustickým kapacitním ani provozním požadavkům," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Kapacita by dle primátorky měla být alespoň 1800 míst.

Nyní hlavní město připravuje podklady pro stavbu. Již zpracovaná prověřovací studie, která ukázala například kudy vést dopravu nebo jak budovu zasadit do stávající infrastruktury a zástavby, bude podkladem pro územní studii. Ta určí budoucí podobu celé čtvrti. Následovat bude zadání studie proveditelnosti, která prověří náklady, různé varianty správy, financování, možné kapacity a rozsah dalších provozů v budově. IPR na přípravě podkladů spolupracuje s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Spolkem pro výstavbu koncertního sálu v Praze, architekty a specialisty na akustiku.

Efektem stavby nového koncertního sálu by mohl být další rozvoj oblasti. "Díky plánům na stavbu koncertního sálu celé území získává vizi. Nová koncertní hala může nastartovat revitalizaci území Bubny - Zátory, kterým se v současnosti také usilovně zabýváme," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

O stavbě nové koncertní síně se v Praze mluví od začátku devadesátých let. V minulosti se objevil návrh, aby na ostrově Štvanice stála budova přezdívaná Rejnok, kterou zesnulý architekt Jan Kaplický vytvořil pro České Budějovice. Od umístění objektu na Štvanici vedení města ustoupilo, projekt se nicméně může přihlásit do soutěže na Vltavské. Musel by se však přepracovat, protože Praha chce stavět budovu pro 1800 až 2200 návštěvníků, zatímco Kaplického návrh má zhruba poloviční kapacitu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články