Plzeň vypíše architektonickou soutěž na úpravy centrálního nám. Republiky

Vložil
ČTK
25.04.2024 19:40
Plzeň

Plzeň - Plzeň vypíše architektonickou soutěž na úpravy centrálního náměstí Republiky. Radnice chce, aby se plocha velká 1,2 hektaru stala přívětivějším místem pro Plzeňany. Plánuje ji zklidnit a ozelenit stromy. Od otevřené architektonické soutěže město očekává, že získá dostatek kvalitních návrhů a různých pojetí, z nichž vybere do konce roku odborná porota vítěze. ČTK to dnes řekl primátor Roman Zarzycký (ANO). Příští rok by se mělo začít projektovat. Záměr dnes schválili radní a ještě ho posoudí zastupitelstvo.


Revitalizace náměstí Republiky by podle vedení města měla zlepšit podmínky pro pobyt, zvýšit komfort a bezpečnost pěších i cyklistů, přilákat více chodců mezi náměstí a lokalitu U Zvonu, vytvořit prostor pro předzahrádky a zlepšit plynulost veřejné dopravy. Návrh by měl také obsahovat hospodaření s dešťovou vodou.

"Byli bychom rádi, aby se v létě z rozpálené dlážděné plochy stalo atraktivní místo, kde si lidé rádi odpočinou, kudy budou rádi procházet, které celkově ožije, stane se provázanějším s okolím a bude po všech stránkách přívětivé," řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

Podle náměstka primátora Aleše Tolara (STAN) má soutěž navrhnout také nový režim dopravy na náměstí, které by nemělo sloužit tak jako dosud jako velký kruhový objezd. "Cílem je prostor zklidnit a omezit zde projíždění i parkování. Nabízí se to především na západní straně náměstí, kde nové pěší zóny navážou na ty stávající ve Smetanově a Riegrově ulici," řekl.

Až záměr soutěže schválí zastupitelé, vznikne soutěžní porota, která vytvoří zadání a podmínky, jež určí, čím vším by se měli soutěžící zabývat. "K diskusi nad jejich sestavením chceme přizvat odborníky z architektury, veřejného prostranství, ale například i památkové péče, jelikož se pohybujeme v městské památkové rezervaci," uvedla ředitelka útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká. Primátor dodal, že památková ochrana je primární. "Chceme postupovat maximálně citlivě k historii," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články