Zlacené kašny jsou na plzeňském náměstí deset let

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
29.07.2020 22:45
Plzeň

Ondřej Císler

Plzeň – Deset let jsou na plzeňském náměstí Republiky tři moderní zlacené kašny podle návrhu architekta Ondřeje Císlera. Velbloud, Chrtice a Anděl, jejichž názvy i tvar vycházejí z městského znaku, začaly chrlit vodu 29. července 2010. Od počátku budily značné emoce. I po deseti letech je část lidí důrazně odmítá, pro turisty i v propagaci města se ale staly jedněmi z nejvíce fotografovaných míst Plzně. Město kašny průběžně opravuje, třikrát se obnovovalo zlacení poškrábané vandaly. Kvůli prasklině se nyní chystá oprava žulové nádoby u kašny Velbloud.


"Za deset let svého trvání si kašny vysloužily řadu kladných i negativních hodnocení obyvatel a návštěvníků Plzně. Pro turisty se ale v drtivé většině případů staly vyhledávaným cílem pro obdivování a fotografování. Myslím, že i Plzeňané si na kašny většinou zvykli a sžili se s nimi, i když se samozřejmě ještě i dnes najde řada odpůrců tohoto pro město typického díla," řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS). Císler získal za své kašny několik architektonických ocenění.

Kašny se do volných rohů náměstí vrátily po 125 letech. Byly závěrečnou tečkou po rekonstrukci a předláždění náměstí. Ve čtvrtém rohu je morový sloup. Magistrát přišlo pořízení chrličů, z nichž nejvyšší měří až ke čtyřem metrům, téměř na 27 milionů korun. Císlerův návrh vybrala odborná porota v architektonické soutěži už v roce 2005 mezi 42 návrhy. Politici nejdřív kašny odmítli a souhlas s jejich postavením dali až po úpravách velikosti, tvaru a povrchu.

Císler by ani dnes na kašnách nic neměnil. "Já jsem pyšný na tuhle svoji prvotinu. Byla to první věc, kterou jsem po ukončení školy udělal, i když mezi soutěží a jejich realizací utekla poměrně dlouhá doba a já jsem mezitím postavil nějaké domy," řekl ČTK. "Je to věc, která se stala součástí obrazu města. Viděl jsem je nesčetněkrát v souvislosti s prezentací Plzně. Je to jedna z funkcí, které kašny mají plnit, a myslím, že ji plní skvěle," dodal.

Kašny chrlí vodu od jara do podzimu, ale údržbu je třeba dělat celoročně. Kvůli škrábancům muselo například město nechat kašny už třikrát znovu pozlatit. Na zhruba 70 m² plochy se při vzniku kašen spotřebovalo kolem 720 gramů plátkového zlata asi sedmi různých odstínů.

Od 1. května do 31. října kontrolují pracovníci města kašny jednou denně. Zajišťují čistotu vody, omývají chrliče i kamenné nádoby. Odstraňují drobnější závady a dílo udržují ve funkčním a bezvadném stavu, uvedla Ilona Pelíšková z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně. Na začátku listopadu se voda z kašen vypustí a provede se před zimou údržba. V době, kdy je voda vypuštěná, se kašny kontrolují jednou týdně.

Zatímco v prvních dnech po spuštění se kašny stávaly terčem vandalů, v posledních měsících strážníci zaznamenávají podobné incidenty ojediněle. "Dříve se v kašnách koupali opilci či bezdomovci, policie zaznamenala i případy, kdy lidé lovili vhozené drobné mince síťkou, vyrývali nápisy či dokonce si i prali prádlo," řekla mluvčí městské policie Jana Pužmanová.

Letos na jaře se brzy po spuštění kašny Velbloud objevily ve dně monolitické nádoby z černé žuly z Číny hluboké praskliny, kterými unikala voda na chodník a dostávala se do elektrických rozvodů. Praskliny v této nádobě se opravovaly i dříve. Vzhledem k rozsahu poškození a na základě posudků specialistů město nechá nádobu opravit tak, že se do ní vsadí olověná vana, dodala Pelíšková.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
... No... vida!...
šakal
04.08.20 04:14
zobrazit všechny komentáře

Související články