H. Králové vypíše architektonickou soutěž na ulici s komunistickým monumentem

Vložil
ČTK
24.04.2024 18:25
Hradec Králové

Hradec Králové – Hradec Králové vypíše v polovině května architektonicko-výtvarnou soutěž na přeměnu prostranství ulice U Koruny. V jeho středu je z doby socialismu mohutný betonový monument zvaný Galerie cti. Součástí řešení by mělo být nové využití monumentu. Výsledky architektonické soutěže by chtěla mít radnice do konce roku. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky pro územní plánování a památkovou péči Adam Záruba (Změna pro Hradec).


Vypsání architektonické soutěže radnice chystala od loňského podzimu. Do zadání soutěže zakomponovala vedle připomínek a názorů umělců, historiků a architektů i názory veřejnosti. Přípravou a organizací soutěže město pověřilo plánovací kancelář ONplan. Rada města v úterý vypsání soutěže schválila.

Soutěž bude dvoukolová. "V první fázi může koncept řešení prostoru předložit každý, kdo splní podmínky účasti v soutěži. Z předložených konceptů vybere odborná porota v anonymním režimu minimálně tři a maximálně pět konceptů, jejichž autory město vyzve k předložení podrobnějších návrhů," uvedl Záruba. Ve druhém kole porota ocení nejlepší návrhy a město bude s vítězem soutěže jednat o dopracování projektu.

Výzvou pro účastníky soutěže by měla být podle Záruby budoucnost betonového monumentu Galerie cti, který je historickým dokladem vizuální kultury v období reálného socialismu. Galerii cti tvoří dva betonové bloky, na jejichž styku je reliéf velké pěticípé hvězdy. Na jednom bloku zůstala i většina písmen z nápisu Lid je hlavním tvůrcem dějin. Za socialismu na monumentu visely fotografie zasloužilých hradeckých komunistů a komunisty oceňovaných pracovníků. V minulosti radnice uvažovala o zbourání monumentu.

Celá oblast, kterou budou architekti řešit, je vymezena ulicí U Koruny, Sukovými sady a Gočárovou třídou. Soutěžící budou moci navrhnout také úpravy celé ulice U Koruny, o jejíž rekonstrukci město uvažuje mnoho let. "Lokalita U Koruny by měla po revitalizaci působit přívětivě, důstojně a reprezentativně," uvedl Záruba.

Vlastní přestavba prostranství, která bude zahrnovat i vybudování komunikací, chodníků a novou zeleň, by mohla podle Záruby přijít na desítky milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články