H. Králové chystá přeměnu ulice U Koruny, chce na ní nechat komunistický monument

Vložil
ČTK
02.11.2023 16:35
Hradec Králové

Hradec Králové – Radnice Hradce Králové začala chystat přestavbu prostranství ulice U Koruny, v jehož středu je z doby socialismu mohutný betonový monu- ment zvaný Galerie cti. Radnice počítá se zachováním a novým využitím monu- mentu. Na přeměnu prostranství, které leží mezi křižovatkou Koruna s obchod- ním centrem Aupark a náměstím 28. října, chce radnice vypsat architektonicko-výtvarnou soutěž. ČTK to řekl náměstek primátorky pro památkovou péči a územní plánování Adam Záruba.


Předpokládá, že torzo Galerie cti by se mohlo stát součástí nového prostoru a být využito ke kulturním a vzdělávacím účelů. V minulosti radnice uvažovala, že by monument nechala zbourat. "Po více než 33 letech od roku 1989 se už jedná do značné míry o historickou věc až archeologický objev. Většina takových věcí již zmizela a měli bychom se k tomu postavit jiným způsobem," uvedl Záruba.

Galerii cti tvoří dva betonové bloky, na jejichž styku je reliéf velké pěticípé hvězdy. Na jednom bloku zůstala i většina písmen z nápisu Lid je hlavním tvůrcem dějin. Za socialismu na monumentu visely fotografie zasloužilých hradeckých komunistů a komunisty oceňovaných pracovníků. U monumentu stále stojí dva vlajkové stožáry. Pěticípá hvězda není moc vidět, protože Galerii cti zčásti zarostly keře.

"Místo, které je dnes v katastrofálním stavu, bychom chtěli oživit a dát mu novou podobu," uvedl Záruba. Architekti by podle něj mohli prostor doplnit dalšími díly a z Galerie cti by mohli použít třeba jen fragment, jako tomu je například u Berlínské zdi. Poznamenal, že prostranství ulice U Koruny je značně zanedbané. Vedlejší prostory křižovatky Koruna i náměstí 28. října město celkovým nákladem téměř čtvrt miliardy korun již v minulých deseti letech opravilo.

Architektonickou soutěž by město mohlo podle Záruby vypsat začátkem roku 2024 a ještě ten rok vyhodnotit. Náklady na soutěž by měly být asi 1,6 milionu korun. Vlastní přestavba prostranství, která bude zahrnovat i vybudování komunikací, chodníků a nové zeleně, by mohla podle Záruby přijít na desítky milionů korun.

Naposledy město podle Záruby pořádalo architektonickou soutěž před sedmi lety, a to na podobu lokality Rozárka v Novém Hradci Králové.
0 komentářů
přidat komentář

Související články