Do soutěže na sousoší věrozvěstů pro Brno se přihlásilo 39 umělců

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
04.01.2012 16:55
Brno

Brno - Do výtvarné soutěže na vytvoření sousoší moravských duchovních patronů svatého Cyrila a Metoděje v Brně se přihlásilo celkem 39 výtvarníků. ČTK to dnes řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Sousoší věrozvěstů bude stát u katedrály na vrchu Petrov. Odhaleno bude v roce 2013 při oslavách 1150. výročí jejich příchodu na Velkou Moravu.
    "Zájem výtvarníků je poměrně velký, s čímž jsme spokojeni. Registrovat se mohli do 19. prosince loňského roku. Nyní nám již zasílají své návrhy," doplnila mluvčí. Cílem biskupství podle ní bude je do jara shromáždit a následně vybrat vítězný návrh.
    Biskupství dalo výtvarníkům volnou ruku. Do soutěže lze proto přihlásit i výtvarné návrhy, které místo sousoší světců počítají s vytvořením jejich památníku byl figurálních soch.
    S nápadem na vytvoření památníku přišel brněnský biskup Vojtěch Cikrle. "Vybudování památníku moravských duchovních patronů v moravské metropoli je jeho dlouholetým cílem, přičemž Petrov, jako dominanta města, je k umístění památníku nejdůstojnějším prostorem," doplnila Jandlová.
    Výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, kam přinesli křesťanství, písmo i slovanskou liturgii, bude za dva roky spojeno na Moravě s četnými oslavami. Očekává se také účast papeže Benedikta XVI. Moravu navštívil už v roce 2009, kdy se bohoslužby s ním účastnilo v Brně-Tuřanech 120.000 věřících.
0 komentářů
přidat komentář

Související články