Ytong dobyl čínské EXPO

Vložil
Tisková zpráva
19.05.2010 00:05
XELLA CZ, s.r.o.

Od května do října bude žít čínská metropole Šanghaj nejvýznamnějším mezinárodním stavebním veletrhem EXPO. Motto veletrhu  - Lepší město - lepší život – reaguje na požadavek udržitelné výstavby měst. S  naléhavou výzvou EXPA letos korespondovaly i vysoké nároky na podobu jednotlivých výstavních komplexů. Společnost Xella, výrobce pórobetonu Ytong, figurovala při výstavbě veletržních pavilónů na seznamu  klíčových dodavatelů. Dokázala tak, že se v otázce energeticky úsporného stavění oprávněně uchází o pozici lídra.„Všichni víme, že nejdůležitějším trhem současnosti je čínský. Jako jediný prozatím nepocítil krizi a díky dostatečným finančním rezervám drží v šachu i takové ekonomické giganty, jakými jsou Spojené státy. Úspěšný průnik na čínský trh je tedy jedním ze základních předpokladů úspěšné mezinárodní obchodní politiky. Po letech nekontrolovaného boomu si ale i Čína začíná uvědomovat nutnost udržitelného stavění a začíná sledovat západní trendy. To se ostatně z velké míry odrazí i na nadcházejícím Expu 2010. Pro koncern Xella představuje podíl na výstavbě veletržních komplexů vyznamenání a velké ocenění „udržitelnosti“ našich stavebních materiálů, respektive jejich výroby,“ komentuje úspěch mezinárodní společnosti Xella Ivana Havlíčková, marketingová ředitelka českého zastoupení. Materiál Ytong byl použit na výstavbu tří nejdůležitějších staveb celého veletrhu - World Expo Center, Performance Center a Expo Theme Pavilion.

Zvlášť impozantně působí Performance Centre, stavba ve tvaru létajícího talíře s kapacitou 18 tisíc sedících návštěvníků.  Na její výstavbu bylo použito 10.000 m³ Ytongu. Nejvíce, 10.350 m³ materiálu Ytong, se uplatnilo při výstavbě „Tematického pavilónu“, který má reprezentovat téma Expa 2010 „Lepší město – lepší život“. 

Všechny tři budovy naleznou využití i po skončení veletrhu. Ve všech případech rozhodovaly o použití materiálu Ytong podobné důvody. Kromě krátkodobých benefitů, mezi které patří lehkost materiálu, dostatečná pevnost, únosnost a přesná výstavba, přináší Ytong všestranné výhody i z dlouhodobé perspektivy. Investoři na materiálu oceňují především výborné tepelněizolační schopnosti, požární odolnost a dostatečnou zvukovou izolaci. Jedním z rozhodujících argumentů byla rovněž spolehlivá dodávka a rychlá výstavba, neboť realizace náročných veletržních projektů se pochopitelně neobešla bez nutnosti plnit „šibeniční“ termíny.

Místní výrobní závod dodal materiál Ytong kromě mezinárodních pavilónů také na švédský a marocký pavilón a stejně tak i francouzský regionální pavilon Rhone-Alpes. Obzvlášť tento komplex je vzorným příkladem energeticky úsporné stavby: provoz konferenčních prostor je obecně energeticky velmi náročný, i přesto stavba odpovídá přísným evropským standardům na nízkoenergetický režim budov. „Měli jsme velmi vysoké požadavky na provedení stavby. Naším cílem bylo zajistit nejlepší materiály a technologie.  Ytong je na trhu jediným masivním zdicím materiálem, který má tak výborné tepelněizolační vlastnosti,“ odůvodňuje použití tvárnic Ytong reprezentativní ředitel pavilonu Jean-Maurice Hebrard. Budova je postavena z tvárnic se součinitelem tepelné vodivosti 0,09 W/m². K, který je v čínském měřítku bezkonkurenční. Tato hodnota na sebe strhla nevídanou pozornost už při svém uvedení na trh dávno před přípravami Expa 2010. 

„Expo poskytuje vizi budoucího městského života. Klíčovým prvkem je moderní architektura pro udržitelné budovy. Jsme velmi hrdí, že můžeme být jeho součástí,“ dodává na závěr Jan Buck Emden, generální ředitel Ytong Xella Group.


YTONG se pro své jedinečné tepelně izolační parametry používá především pro výstavbu bytových a rodinných domů, v nichž zajišťuje celoroční tepelnou a vlhkostní pohodu. Šetrná a energeticky nenáročná výroba společně s minimální energetickou spotřebou staveb řadí pórobeton YTONG mezi ekologicky nejšetrnější stavební materiály současnosti. Vysoká přesnost, nízká hmotnost, rychlost a jednoduchá technologie zdění jej předurčují také pro rekonstrukce všech typů staveb. Bílý pórobeton YTONG se vyrábí výhradně z kvalitních přírodních surovin, jako je křemičitý písek, vápno, cement a voda. Proto je ideální pro stavby určené k dlouhodobému pobytu lidí, včetně prostor se zvýšenými hygienickými požadavky.

Výrobu pórobetonu YTONG zajišťuje v České republice společnost Xella CZ. Ve třech výrobních závodech ročně vyrobí 350 pracovníků cca 1.000.000 m³ tohoto přesného stavebního materiálu. Kromě pórobetonového stavebního systému YTONG nabízí společnost také ucelený sortiment vápenopískových tvárnic SILKA, které vynikají především výjimečnou únosností a extrémní zvukovou izolací. Spojením materiálů YTONG a Silka vznikají optimální stavební řešení pro běžné i speciální projekty občanské, bytové a průmyslové výstavby.

Více informací o společnosti Xella a výrobním sortimentu najdete na www.xella.cz a www.ytong.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články