Úspěšné okno Progression GRP

Vložil
Tisková zpráva
20.07.2021 11:10

Slavona s.r.o. patří mezi nejvíce inovativní výrobce oken na českém trhu. Od roku 2020 firma nabízí výrazně inovovanou verzi úspěšného okna Progression. Pojďme se blíže seznámit se všemi konstrukčními změnami.

Pro okna Progression je typický bezrámový vzhled z exteriéru, takže okno ve stavbě působí minimalisticky a umožňuje vyniknout architektuře domu. Je to dáno tím, že je vnější rám v celé své pohledové šířce překrytý fasádním systémem, což navíc zlepšuje tepelně izolační vlastnosti okna. Vnější rám okna Progression byl dosud tvořen tepelně upraveným dřevem (thermowood) doplněným o profil z izolačního materiálu CompacFoam. Z celého vnějšího rámu byla tedy viditelná jen jedna hrana navazující na fasádu a spodní díl s okapnicí vyrobenou z kompozitního materiálu (skleněná vlákna spojená pryskyřicí).

Inovované okno Progression má vnější rám z kompozitních profilů, jejichž vnitřní prostor je vyplněn izolačním materiálem s velmi nízkou hodnotou tepelné prostupnosti. Ve standardním provedení je rám zvenčí opět překrytý fasádou, spodní profil vzhledem k použitému materiálu již nemá zvláštní okapnici a její funkci zajišťuje přímo speciální profil spodního rámového dílu. Viditelná část rámu je opatřena tmavě šedou povrchovou úpravou, ale je možné si zvolit i jiný odstín. 

Nově si stavebníci mohou zvolit i možnost „přiznaného“ vnějšího rámu. V takovém případě se nepřekrývá celý vnější rám, ale ponechává se jeho jistá část viditelná. V tomto případě je celý profil opatřen povrchovou úpravou ve zvoleném odstínu RAL.

Dřevěným oknům se nejčastěji vytýká nutnost údržby jejich vnějšího povrchu. Ačkoli je údržba dřevěných oken s moderními povrchovými úpravami za použití udržovacích sad snadná a není již nutné složité odstraňování nátěru a nové natírání, je stále nutná pro zachování jejich dlouhé životnosti. U oken Progression GRP již i tato údržba odpadá a starost o jejich povrch se neliší od  hliníkových nebo plastových oken. 

Použití kombinace dřeva a kompozitu má přednosti, o nichž je dobré při výběru oken uvažovat. Dřevo v interiéru navozuje příjemnou atmosféru útulného domova, vnější kompozitní rám zase poskytuje oknům dokonalou ochranu, vzhledem k promyšlené konstrukci netvoří žádné tepelné mosty, ale naopak dodatečnou tepelnou izolaci. Použití kompozitů také dodává okenním rámům pevnost a tvarovou stálost.

Přestože je inovované okno Progression na trhu poměrně krátkou dobu, získalo si svou unikátní konstrukcí, designem i dalšími vlastnostmi oblibu nejen u zákazníků, ale dosáhlo i značných úspěchů u odborné veřejnosti. Okno je certifikované pro kategorii A v prestižním Passivhaus Institutu Darmstadt a v dubnu 2021 zvítězilo v britské soutěži Green Home Awards jako nejlepší nízkoenergetický okenní systém. V září 2021 okno získalo čestné uznání na mezinárodním stavebním veletrhu ForArch v rámci soutěže o Grand Prix.

0 komentářů
přidat komentář

Související články