Turniket do každého prostoru

Vložil
Tisková zpráva
19.02.2021 15:40
COMINFO, a.s.

Zaha Hadid Architects

O tom, že i s moderními technologiemi se dá pracovat jako s výtvarným prvkem, svědčí mnohé stavby, do nichž byly instalovány turnikety COMINFO. Tento vý- robce dokáže ve spolupráci s architekty vyhovět i těm nejspecifičtějším požadavkům na estetické provedení a vytvořit turniket pro každý interiér – od historického až po ultra moderní.

Důkazem mohou být například matné turnikety ve vestibulu Národního divadla v Praze, které díky vhodně zvolenému tvaru i pokovení nitridem titanu akcentují historický ráz okolního prostoru. Vedle nich bychom v portfoliu společnosti COMINFO našli turnikety vyráběné na míru pro řadu světových realizací. Z nich můžeme jmenovat například výškovou stavbu v australském Sydney, za jejímž návrhem stojí architektonický ateliér Francis-Jones Morehen Thorp. Centrum EY upoutá na první pohled "zlatou" fasádou i skulpturální formou a výrazně se podílí na formování panoramatu města. Před výstavbou bylo v rámci archeologického výzkumu odhaleno značné množství artefaktů z koloniální a viktoriánské éry, autoři projektu se tedy rozhodli propsat historické dědictví Sydney do samotného návrhu. Recepci i veřejný prostor před budovou zdobí velkoformátové umělecké dílo Judy Watson, vytesané do pískovce, podlahy i obložení recepce jsou rovněž z kamene.

Turniket s kamenným pláštěm

Architekti proto usilovali o to, aby i vstupní turnikety měly kamenný obklad, a obrátili se na českého výrobce COMINFO, neboť právě tato firma dokáže jako jedna z mála realizovat i zcela neobvyklé požadavky, s nimiž architekti často přicházejí. "Nejprve jsme vyrobili dřevěné šablony, podle kterých byl následně zhotoven kamenný obklad. Nikdo nám však dopředu nedokázal říct, jakou budou mít jednotlivé panely hmotnost, proto bylo poměrně obtížné navrhnout vnitřní nosnou konstrukci samotného kabinetu," prozrazuje Ing. Tomáš Gergela, konstruktér společnosti COMINFO. Kámen byl do Austrálie přivezen až z Itálie – odkud pochází právě ten, kterým byly obloženy recepční pulty – a teprve na místě byl opracován a osazen. Architekti měli zároveň požadavek na provedení horních částí turniketů EasyGate IM, které měly být složeny z více užších pásů kamene, aby i tvarově korespondovaly s obložením navazujících pultů. Dohromady tak recepce i turnikety tvoří jednotný výtvarný prvek celého prostoru, jakési kamenné sousoší.

Černý nerez ve stylu neofuturismu

COMINFO si také jako jediná ze všech oslovených firem dokázala poradit s návrhem turniketů pro moskevskou administrativní budovu Dominion Office Building od proslulého studia Zaha Hadid. Jednotlivá patra objektu, navrženého ve stylu novofuturismu, představují vertikálně poskládané desky, propojené řadou schodišť. I vzhledem k tomu, že celému prostoru dominují jen dvě barvy – černá a bílá –, vypadá vnitřek objektu velmi plasticky. "Klasické nerezové turnikety by v tomto kontextu působily nepa- třičně, proto bylo potřeba navrhnout něco jednoduchého a zároveň nápaditého, co by splynulo s okolím a podtrhlo specifický výraz daného prostoru," vysvětluje Ing. Tomáš Gergela. Architekti tak přišli s požadavkem na zešikmení turniketů, které poté umístili na černé linie na podlaze. Díky tomu, že linie i turnikety mají nejen stejnou barvu, ale i šířku, při pohledu shora splývají v jeden celek. "Architekti měli zcela konkrétní představy o designu i nejmenších detailech, jakým je například směr broušení kartáčovaného nerezu. My jsme museli přijít na to, jak tyto představy technicky realizovat," doplňuje Ing. Tomáš Gergela a dodává, že turnikety pro tento projekt byly provedeny v čistě černém, nelakovaném nerezu (Rimex).

Unikátní magnetický motor

Turnikety pro obě uvedené realizace byly opatřeny unikátním magnetickým motorem, který firma vyvinula ve vlastním vývojovém centru, a vedle ryze estetických požadavků splňují tedy i nároky na funkčnost. COMINFO nabízí kompletní řešení pro kontrolovaný vstup osob a specializuje se i na implementaci vlastního docházkového, přístupového, návštěvního, stravovacího nebo vstupenko- vého systému. Firma dodává také terminály, čtečky bezkontaktních karet, bezkontaktní šatní zámky či lapače karet. Turnikety této značky dokážou splynout s jakýmkoli interiérem a denně jimi projdou tisíce lidí ve více než 75 zemích světa.

Text: Kristýna Brožová
Foto: archiv firmy
www.cominfo.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články