Tepelné a akustické izolace z PET lahví

Vložil
Tisková zpráva
24.03.2020 18:15
RETEX a.s.

Společnost Retex, a. s., spojila síly s vysokými školami a přišla s novým produktem v podobě dvou typů tepelné a akustické izolace ze syntetických vláken. Izolace s názvem ENVIZOL TB OH 26 a 50 jsou vyrobeny z recyklovaných surovin a jsou nositelem výjimečných užitných vlastností.


Moderní a dynamická firma RETEX, a. s., s více než 65letou tradicí, se zaměřuje na vývoj a výrobu netkaných textilií. Její produkty jsou určeny zejména pro výrobu komponent pro automobilový průmysl a stavebnictví. Společnost své zboží vyváží do Evropy i zámoří, a vedle kvalitních výrobků poskytuje svým klientům také špičkový servis.

Nyní, ve spolupráci s vysokými školami, vyvinula tepelnou a akustickou izolaci ze syntetických vláken – ENVIZOL TB OH 26 a ENVIZOL TB OH 50. Jejich výroba probíhá na moderní lince v Moravském Krumlově a hlavní zpracovávanou surovinou jsou technologické odpady z výroby izolací z polyesterových vláken z PET lahví. Jde tak vlastně o dvojnásobnou recyklaci. Díky pečlivému výběru suroviny – velmi jemná vlákna až 2 dtex[1] bez kontaminace vlákny hrubými – je dosaženo požadovaných vlastností.
Tepelněizolační deska (TB OH 26) je termicky pojená textilie asd pro termoizolační aplikace ve stavebnictví. Složena je z recyklovaných polyesterových vláken a bikompo- nentních polyesterových vláken označovaných jako BICO (jde o dvousložkové polyesterové vlákno s rozdílnou teplotou tání jednotlivých složek). Povrch vlákna se taví zhruba při 110 °C a váže sousedící polyesterová vlákna. Jádro s vyšší teplotou tání (asi 250 °C) přitom zůstává stabilní. Tato vlastnost umožňuje spojit vlákna polyesterové izolace mezi sebou, a to s dlouhodobou životností. Tato izolace má velmi zajímavou difuzní propustnost (µ = 1,5/2,2) a další výjimečné vlastnosti.

Tepelně a akusticky pohltivá deska (TB OH 50) je netkaná termicky pojená textilie pro převážně akustické aplikace. Z 90 % se skládá z recyklovaných polyesterových vláken a z 10 % z vláken BICO.

Přednosti produktu

Výhodou těchto izolací je stálost rozměrů, flexibilita (pružnost, pevnost a odolnost vůči deformaci) a především nízká prašnost, u níž nedochází k dráždění pokožky a dýchacího ústrojí. Tyto přednosti se týkají nejen realizační fáze, ale i vlastního užívání po celou životnost stavby.

Izolace je odolná vůči mechanickému poškození a neobsahuje chemická pojiva. Navíc odolává i vlhkosti – dokonce ani při případné poruše konstrukce nebo havárii vody není třeba izolaci měnit, původní vlastnosti zůstanou zachovány. Pozoruhodná je také její vysoká odolnost vůči vibracím, kdy nedochází k sesedání izolace.

Použití

Produkt se vyrábí ve dvou objemových hmotnostech a v tloušťkách od 40 do 100 mm. Interiérová tepelná izolace o objemové hmotnosti 26 kg/m³ je určena převážně k občanské výstavbě. Může být využita pro izolace podhledů, stropů, stěn i příček, včetně suché výstavby. Pro zvukové izolace uvnitř budov je vhodná izolace o objemové hmotnosti 50 kg/m³, která vyniká pohltivostí širokého spektra hluku. Izolace se dodávají v rozměru 60 × 120 cm a skladovány by měly být v krytých, čistých a suchých prostorách.


[1] Jednotka jemnosti vlákenné struktury: 1 tex znamená, že 1 km vlákna má hmotnost 1 gram. Jemnost chemických textilních vláken se nejčastěji vyjadřuje v desetinách texu, tedy v decitexech: 1 dtex tak představuje vlákno o hmotnosti 1 gram a délce 10 km.
0 komentářů
přidat komentář

Související články