Střecha jako zelený ostrov

Vložil
Tisková zpráva
31.03.2020 16:00
RETEX a.s.

Island patří mezi země, kde jsou zelené střechy již po staletí běžnou součástí tamního stavitelství, v Maďarsku či Švýcarsku se pomocí nich snaží do určitých oblastí navrátit původní vegetaci. Tento typ stavební konstrukce se v současnosti stává fenoménem i u nás.


V důsledku postupného oteplování a toho, že lidé neumějí efektivně zachytit vodu z přívalových dešťů, dochází k vysychání krajiny. Na změny klimatu se však lze adaptovat řadou opatření – jedním z nich je využití potenciálu takzvaných zelených střech, což jsou střešní konstrukce částečně či zcela pokryté půdou a vegetací. To jim zajišťuje schopnost zachytávat dešťovou vodu a zpomalovat její odtok během přívalových dešťů. Na střeše také dochází k většímu odpařování vlhkosti, čímž je daná budova i její bezprostřední okolí ochlazováno. Zelené střechy jsou tedy účinným nástrojem v zabraňování vzniku takzvaných tepelných ostrovů v městské zástavbě. S tím souvisí další výhoda, a sice delší životnost střechy, respektive použitých izolačních materiálů. V letních měsících se totiž teplota běžné střešní konstrukce může vyšplhat až na 70 stupňů Celsia a to vede k rychlejšímu opotřebení materiálu. Zato teplota zelené střechy zůstává zhruba na 35 stupních, což jí zaručuje až dvojnásobnou životnost oproti běžné střeše.

Retenčně-vegetační deska šetrná k životnímu prostředí

Zelené střechy – extenzivní, biodiverzní i semiintenzivní – lze realizovat pomocí retenčně-vegetační desky AQUADESK, již ve spolupráci s Fakultou stavební VUT v Brně vyvinula firma RETEX, a. s. Jde o inovativní materiál pro skladby zelených střech, který je vyroben z polyesterových vláken z recyklovaných PET lahví a nadrcených netkaných textilií, vzájemně spojených tavitelnými vlákny, a to bez použití chemických přísad. Tento materiál je navíc plně recyklovatelný, vyniká vyváženými parametry retence a drenáže a jeho další předností je také ochrana hydroizolací – jak během procesu instalace zelené střechy, tak v průběhu její údržby.


Pokládku zvládne i laik

Po zakropení vodou desku neodnáší vítr, není nutné ji nijak zatěžovat, při strojním nanášení substrátu není posouvána, je snadno dělitelná a není vyžadována speciální kvalifikace realizačního týmu. Tuto skladbu zelené střechy lze tedy bez obav použít i ve chvíli, kdy stavba domu probíhá svépomocí. Dalšími kritérii při vývoji tohoto materiálu byly vedle již zmíněné jednoduché instalace také fyzická odolnost vůči mechanickému poškození, vysoká hydroakumulační schopnost, co nejvyšší užitná hodnota (poměr cena/výkon) a šetrnost k životnímu prostředí. Právě v recyklaci textilií a výrobě materiálů z recyklátů má firma RETEX více než pětašedesátileté zkušenosti. Naplnit cíle vývoje materiálu AQAUDESK se tak podařilo nejen díky zkušenostem s recyklací, ale i díky materiálovým zdrojům, vlastnímu technologickému odpadu a odpadu zákazníků z automobilového průmyslu.


Krok do budoucnosti

Vyvíjený materiál byl testován na testovacím a výukovém objektu EnviHUT ve výzkumném areálu Vysokého učení technického v Brně. Na střechu i stěny objektu bylo umístěno přes 120 senzorů, které monitorovaly stavebněfyzikální chování celé stavby během ztížených klimatických podmínek: během přívalových srážek, v poryvovému větru nebo dlouhých obdobích sucha.

Materiál AQUADESK umožňuje kořenům porostu střechy prorůstat do jeho struktury, díky čemuž dochází ke zpevnění souvrství. To s sebou přináší jak nižší spotřebu substrátu, tak i následné snížení hmotnosti celého souvrství. Díky všem jeho přednostem by se tento materiál mohl v dohledné době stát součástí preferovaných řešení zelených střech.

Rozměry desky [mm] 1200 × 600
Materiálové složení recyklovaný polyester
Plošná hmotnost [g/m²] 2000 3000 4000 ± 15 %
Tloušťka [mm] 20 30 40 ± 15 %
Maximální vodní kapacita [l/m²] 12 20 29 ± 20 %
Množství desek na paletě [ks] 200 134 100  
Množství desek na paletě [m²] 144 96,48 72  
Hmotnost palety [kg] 300 300 300  
Rozměry palety 120 × 120 × 200 cm
Skladování na paletách v suchém prostředí, chránit před UV


RETEX, a. s.
U Nádraží 894, 672 01 Moravský Krumlov
www.aquadesk.cz
Foto: archiv firmy
0 komentářů
přidat komentář

Související články