Princip okna

Vložil
Tisková zpráva
02.09.2019 16:30
JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Nejsou okna jako okna. Své o tom ví český výrobce JANOŠÍK OKNA-DVEŘE, který vyrábí okna do nejvýraznějších staveb české moderní architektury. Jakub Janošík nám přiblížil jejich tvůrčí přístup.

V moderním bydlení se princip oken změnil. Místo oken uprostřed stěny se okny stávají celé stěny, které propojí interiér s okolní krajinou. My se snažíme, aby toto spojení bylo co nejsilnější a nic jej nerušilo. Říká se totiž, že polovinu kvality domu tvoří okolní zahrada, vzrostlé stromy, daleké výhledy. Proč tedy tento nejsilnější doplněk nemít doma a zbytečně schovávat za zdmi?


 
Vyrábíme okna a dveře tak, aby přispěly k funkčnosti a kráse špičkové architektury. Vytvořily světlem zalité prostory, nerušené výhledy, velkoformátové otevřené stěny, podpořily kvalitu architektonických děl a to vše v čistém designu. Abyste se mohli nerušeně kochat scenériemi okolní krajiny, okna musí maximálně splynout s domem. Ideálně nepoznáte, že tam okna jsou a okolní příroda je přímo u vás doma. Taková okna jsou pokorná, nevnímáte je, ale pro celek jsou zásadní. Vyniká totiž krása celku.


Dům jako místo k životu. Místo ke spokojenosti, k odpočinku, načerpání energie i osobní naplněnosti. Řada lidí se nespokojí s výběrem domu z katalogu, ale sní o domu důmyslnějším, o rozvážně řešeném prostoru na míru sobě i svým potřebám, s pečlivě promyšleným každým detailem. Kontextuálně vsazeném do okolí. Splynutí funkcí v harmonický celek. Těm náročnějším chceme do jejich domů dopřát důstojné řešení oken.

V ideálu je dosaženo každodenního ničím nerušeného prostorového zážitku, pocitu svobody.


8 pravidel ideálních oken

  1. Eliminace otvíravých a posuvných částí na nutné minimum.
  2. Neotvíravé části oken řešené jako bezrámové.
  3. Bez vertikálního dělení skla, zejména pokud jde o zásadní výhledy.
  4. Okna nelemují anii minimální části zdí. Okna probíhají od podlahy po strop, od stěny ke stěně. Podlaha plynule přechází v plochu zahrady.
  5. Minimum pohledových částí v čistém minimalistickém designu tak, aby nerušily. Technické části kování jsou skryty v útrobách oken.
  6. Zvenku ideálně celoskleněné provedení oken Skywall, která jsou přetažená sklem a tak i otvíravé rámy splývají v celoskleněné plochy. Vytvoří celistvé plochy skla, unikátní pro maximálně čisté linie a bezúdržbovost.
  7. Propojení s venkem skrze velkoformátová posuvná okna. Venkovní terasa a vnitřní prostor splynou v jeden celek.
  8. Rohové spoje oken jsou bez sloupků spojené na strukturální rohy.
Více na www.janosik.cz

Související články