Ostravská galerie PLATO zahajuje provoz v nově zrekonstruované budově bývalých jatek

Vložil
Tisková zpráva
21.09.2022 20:10
Ostrava

Stěhuje se jen přes ulici, ale posun je to dramatický. Po šesti letech dočasných působišť získává galerie sou- časného umění PLATO zázemí srovnatelné s evropským standardem. Památkově chráněná budova bývalých jatek se stává po bývalém obchodě s textilem a bývalém hobbymarketu třetím sídlem městské organizace od jejího založení. Svou činnost v něm PLATO zahajuje 21. září 2022 mezinárodní výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě, jejímž prostřednictvím reaguje na původní funkci budovy.

Chátrající budovu koupilo město pro svou příspěvkovou organizaci v roce 2016 spolu se sousedním hobby- marketem. "To, co původně vypadalo jako přítěž, tedy opuštěný Bauhaus, se velmi rychle ukázalo jako výhoda. Díky vstřícnosti, otevřenosti a důvěře primátora Tomáše Macury v naši koncepci jsme získali pět tisíc metrů čtverečních k experimentování a souběžně i vyhlídky na fungování na úrovni švýcarské kunsthalle," komentuje ředitel PLATO Marek Pokorný. Rekonstrukce, jejímž zadavatelem i investorem bylo město Ostrava, trvala od prvního záměru v podobě jednostránkového konceptu po kolaudaci stavby rekordně krátkých sedm let.

PLATO svůj provoz v novém zahájí skupinovou výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě, která potrvá do 1. ledna 2023 a zabere všech pět výstavních sálů. Kurátory jsou Daniela a Linda Dostálkovy a Marek Pokorný. Výstava opírající se o žánr bajky pojednává o tom, jak vést dobrý život, a zcela symbolicky zahajuje novou etapu fungování galerie. V hlavní roli výstavy budou zvířata, která pomohou instituci překódovat původní funkci budovy – jatka, zpracovat její příběh a proměnit ho. Zvíře jako subjekt bude jedním z témat, aktivním prvkem, ke kterému se PLATO bude vracet.

Vedle výstav galerie dál nabízí celou škálu programů a akcí pro různé skupiny se zvláštním důrazem na školy a rodiny, kterým bude sloužit studio v prvním patře budovy pro vzdělávací programy. Novinkou je pravidelný odpolední klub pro děti během pracovního týdne. Otevřeno bude šest dní v týdnu, ve středu až do 20 hodin. Pro ty, kdo instituci navštěvovali, se nebude jednat o dramatickou změnu v programové nabídce, PLATO bude pořád PLATO. Stejně tak model vstupného založený na dobrovolnosti zůstává a odvíjí se od míry sympatií návštěvníka vůči instituci. Ovšem ti, pro něž byl experimentální prostor hobbymarketu matoucí, se mohou v nové budově lépe orientovat. Nabízí totiž srozumitelnější prostředí. Výstavní sály jsou také vybaveny technologiemi umožňujícími přivážet do Ostravy i díla citlivá na podmínky vystavení a vyžadující nadstandardní zabezpečení.

PLATO také dál pracuje s palčivými tématy, pokračovat bude třeba ve vyvěšování smogové vlajky. Součástí interiéru nové budovy galerie bude také hydroponická farma na saláty, která pracuje s udržitelností, ekologií a lokální produkcí. Vedle zamyšlení se nad svou uhlíkovou stopou ve světě a úvaze o malých gestech, která pomáhají proměňovat svět, si tak návštěvník může pořídit i čerstvý ekologicky pěstovaný místní salát.

Budova má po rekonstrukci podle návrhu ateliéru KWK Promes Roberta Konieczného dva hlavní vstupy. Kromě toho její architektonické řešení umožňuje otočit šest stěn, a otevřít ji tak ze všech stran. "Tento koncept nám vyhovuje, protože o prostupnost jsme stáli. Je pro nás podstatné, aby se budovou dalo třeba jen projít. Děláme všechno proto, aby se lidé zbavili ostychu jak z galerie, tak z umění. A aby galerii i její okolí používali tak, jak sami chtějí," doplňuje Dita Eibenová, programová a projektová manažerka PLATO. Na otevřenost instituce i budovy navazuje nově budovaný zelený prostor v okolí. Na něm galerie spolupracuje s permakulturní designérkou Denisou Tomáškovou. Výsledkem bude zahrada a park, jehož základ bude vysazen na podzim 2022 a který se bude v dalších letech postupně rozvíjet. "Vedle doplnění o mobiliář, jako jsou například lavičky, počítáme s dosadbou zahrnující keře s jedlými bobulemi, ovocnými stromy nebo bylinkami. Vznikne tak jedlá zahrada pro lidi, hmyz i zvířata," dodává Eibenová. Před samotnou výsadbou přitom bylo nutné odvézt 60 tun kontaminované půdy a nahradit ji novou. Ostrava díky tomu získává nový veřejný zelený prostor v centru města.

Vedle nového sídla bude PLATO dál provozovat i budovu bývalého hobbymarketu, který je jen přes cestu. Změní se však dramaturgie tohoto prostoru. Nově se stane experimentálním zázemím pro aktivity uměleckých škol (Fakulta umění Ostravské univerzity, Střední umělecká škola v Ostravě) a další partnery včetně komunit. Beze změny v ní dál bude fungovat knihovna, knihkupectví, kino a zahrada, v provozu zůstane i bistro s nabídkou teplé kuchyně. Bývalá jatka ponesou název PLATO, předchozí sídlo PLATO Bauhaus.
0 komentářů
přidat komentář