Nízkouhlíkové sklo ORAÉ®: přelomová inovace pro skleněné fasády

Vložil
Tisková zpráva
20.12.2022 17:30
Saint-Gobain Building Glass

Je to sklo s vůbec nejnižší uhlíkovou stopou na trhu. Za novinkou stojí Saint-Gobain Glass, který tak rozšířil své portfolio materiálů pro udržitelné stavebnictví. ORAÉ® najde využití hlavně v konstrukcích skleněných fasád a už teď s ním ve svých projektech počítá Bouygues Immobilier, Icade Santé a Nexity.

Odhadovaná uhlíková stopa nového skla činí pouhých 7 kg CO2 ekv./m2. V porovnání s výchozím evropským produktem Saint-Gobain Glass jde o zlepšení kolem 40 %. Za výjimečnými vlastnostmi ORAÉ® stojí zejména 3 věci: rozsáhlý výzkum na evropských trzích, využití skelného recyklátu (sklo obsahuje až 70 % střepů) a obnovitelných zdrojů energie.

Již tři významní francouzští developeři se zavázali zařadit ORAÉ® do svých projektů. Icade Santé bude vůbec první, kdo ORAÉ® ve Francii použije. Zapojí ho do renovace Polyclinique du Parc, lékařského zařízení v Caen. Tato inovace spolu s dalšími úpravami by měla snížit emise CO2 polikliniky o 37% do roku 2030.

Bouygues Immobilier počítá s ORAÉ® v nové administrativní budově Kalifornia v Hauts-de-Seine, Nexity jej zase uplatní v rámci rekonstrukce Carré des Invalides v Paříži. Bývalé sídlo regionální rady l’Île de France se tak promění v komplex, který bude kombinovat kancelářské a bytové prostory s ubytovacími kapacitami pro studenty.

Plánovaná administrativní budova Kalifornia

Nová podoba Le Carré des Invalides

ORAÉ® bude využíváno v kombinaci s nízkoemisním povlakem COOL-LITE® XTREME. I ten je součástí portfolia Saint-Gobain Glass a patří k řešením, která výrazně redukují emise uhlíku vznikající při užívání budovy. Má totiž selektivitu vyšší než 2, a snižuje tak potřebu umělého osvětlení, topení a klimatizace.

Nízkoemisní sklo od Saint-Gobain Glass jednoznačně patří k inovacím, které posouvají udržitelnou výstavbu zase o velký krok dál. EPD pro ORAÉ® se v současnosti připravují –⁠ měla by být dostupná začátkem roku 2023.

0 komentářů
přidat komentář

Související články