Nemocniční pavilon za necelý rok od prvního jednání. KOMA opět dokázala posunout modulární výstavbu na další úroveň

Vložil
Tisková zpráva
17.03.2021 09:40
KOMA MODULAR s.r.o.

Karviná

Na začátku ledna se otevřel první modulární nemo- cniční pavilon v České republice. Může se jím chlubit Karvinská hornická nemocnice, výstavbu zajišťovala vizovická firma KOMA Modular. Od první myšlenky po přivítání prvních pacientů neuběhl ani rok.


V areálu Karvinské hornické nemocnice vyrostl nový orto- pedický pavilon. Třípodlažní budovu tvoří 77 modulů, s hlavní budovou nemocnice je propojena pomocí dvou krčků v přízemí a v nejvyšším patře. V přízemí budovy se nachází ambulance a ordinace, v prvním podlaží je lůžková část a v nejvyšším patře jsou pokoje JIP. Budova nabízí zvýšení kapacity nemocnice o 30 lůžek následné péče a 4 lůžka JIP.

Rychlost hrála zásadní roli

Vedení nemocnice zvolilo modulární způsob výstavby právě z důvodu rychlosti. Po úvodní schůzce bylo jasno, že o výstavbu se postará vizovická společnost KOMA Modular, která má za sebou řadu náročných realizací jako je český pavilon EXPO 2015 v Miláně, který získal bronzovou medaili za architekturu. Od první schůzky tak neuběhl ani rok a nemocniční přístavba ji slouží svému účelu. Díky prefabrikaci mohlo probíhat vyřizování stavebního povolení paralelně s výrobou modulů. Ty se pak přivezly na místo a za 3 měsíce byla budova zkolaudována.

Přehledná dispozice díky modulům

Autorský tým petit atelier v čele s Janem Benešem vytvořil přehlednou dispozici nemocničního provozu kombinací několika typů modulů. Základní prostorovou jednotku tvoří kombinace 4 modulů o různých šířkách, tímto uspořádáním vznikl typický standardní prostor pro třílůžkový pokoj s vlastní bezbariérovou koupelnou. Stejným principem byly vytvořeny ordinace a čekárny. Hlavní budova je propojená dvěma krčky také z modulů. V přízemí jsou napojené ordinace a v nejvyšším patře se krček napojuje na operační sály, aby byl převoz pacientů co nejvíce komfortní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články