Malý ostrov s velkým potenciálem

Vložil
Tisková zpráva
05.04.2024 15:30
Material & Technology s.r.o. – M&T


V objetí Indického oceánu se nachází soukromý ostrov Velaa, který je součástí oblíbené turistické destinace – souostroví Maledivy. Luxusní hotelový resort, který zde stojí, je dílem českých autorů. A díky nim se v tomto tropickém ráji vyskytují i další české "stopy".
Velaa Private Island je součástí jednoho z devatenácti korálových atolů souostroví Maledivy. Na tomto neobydleném ostrově nechal český investor za pomoci architektů Petra Koláře a Aleše Lapky z architektonického ateliéru ADR, kteří přizvali ke spolupráci na interiérech řadu známých studií jako například Mimolimit, Patricia Urquiola a Labor13, vybudovat luxusní hotelový resort, v němž si mohou návštěvníci nerušeně užívat doslova ráje na zemi. Dostanou se sem hydroplánem z hlavního města Malediv – Male.

Na ostrově se původně nacházel pouze jeden dům. Ten zůstal pro svůj lokální charakter zachován a dnes nese název Coral house. V průběhu výstavby jej doplnilo sedmnáct vodních a dvacet pět pobřežních vil s jednou nebo dvěma ložnicemi, obývacím prostorem a vlastním venkovním bazénem, dále pět rezidenčních vil a speciální vila Romantic. Ta je navržená tak, aby poskytovala ničím nerušené soukromí. I z tohoto důvodu je přístupná pouze lodí. Pro maximální komfort hostů nechybí ani několik budov s restauracemi, barem či spa. Dominantou ostrova je pak vyhlídková věž Tavaru s vinným sklepem a japonskou restaurací. Ta mezi ostatními stavbami, které jsou vesměs přízemní a odkazují na místní tradiční výstavbu, vyniká svým atypickým vzhledem i výškou. Jedná se o bílou věž vysokou dvacet tři metrů, pro kterou našel architekt Petr Kolář inspiraci v kokonu motýla.

V celém hotelovém komplexu se autoři snažili o maximální propojení interiéru s exteriérem. K tomu využívali četných rafinovaných průhledů. "Co se týče použitých materiálů, investor si přál využívat v co největší míře ty přírodní, které však odolají místním náročným klimatickým podmínkám," říká designérka Barbora Škorpilová ze studia MIMOLIMIT, která se podílela na návrzích interiérů. Budovy jsou vystavěné z klasického zdiva, dřevěných trámů a pro tento region typických palmových střech. Interiéry soukromých i veřejných objektů jsou hojně vybavený dřevěnými prvky a dekoracemi. A dřevo zdobí i dveřní kování, které do této realizace dodával český výrobce. "Do budov určených pro hosty a některých zázemí jsme zvolili kliky a madla MIMOLIMIT, které jsem již dříve navrhla pro českého výrobce M&T. Ty v sobě kombinují praktický kov a elegantní dřevěnou výplň," říká designérka Barbora Škorpilová a Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T ji doplňuje: "Klika MIMOLIMIT je unikátní svojí konstrukcí, kdy je do základového materiálu, v tomto případě masivní mosazi vsazena rukojeť ze dřeva. Nejenže je možné zvolit si povrchovou úpravu kovové části, ale také je na výběr z více druhů dřevin. Pro tuto realizaci byly zvoleny kliky s velmi odolným titanovým povrchem v černé barvě. Jako výplň byla použita exotická dřevina teak, která hravě odolává maledivským klimatickým podmínkám, jelikož jí nevadí vlhkost, ani kontakt s vodou."

Investor se aktivně účastnil celého procesu navrhování i realizace hotelového komplexu a v současnosti se účastní i jeho aktuálního redesignu. "K desátému výročí otevření si investor přál inovovat design celého resortu. Pro návrh nového vzhledu interiérů jsme se inspirovali na první pohled neviditelným podmořským světem, který je plný výrazných barev – a právě ty do prostor celého komplexu promítneme," říká Barbora Škorpilová a doplňuje: "Signature prvky jako například létající ryby v restauraci Aragu samozřejmě zůstanou zachovány. Design v těchto prostorech se oživí pouze výměnou textilu a dekorací." Součástí aktuální přestavby je také výstavba nové Ajurvedské spa a restaurace.


Lokace: Maledivy, atol Noonu, ostrov Velaa (www.velaaprivateisland.com)
Rok realizace: 2012–2013
Zastavěná plocha: 25 082 m²
Celková užitná plocha: 22 410 m²
Autoři: MgA. Petr Kolář a MgA. Aleš Lapka, architektonický ateliér ADR (www.adr.cz), Barbora Škorpilová, studio Mimolimit (www.mimolimit.cz), Patricia Urquiola (www.patriciaurquiola.com), Labor13 (www.labor13.cz), a další.
FOTO: FILIP ŠLAPAL
0 komentářů
přidat komentář

Související články