Lepený fasádní systém PREFA REYNOBOND

Vložil
Tisková zpráva
11.06.2014 12:55
V obci Hohenems v okrese Dornbirn v Rakousku vznikl architektonický skvost, který okouzluje svou impozantní a nadčasovou fasádou v odstínu bronzová metalíza. Kuriozitou je, že majitel, který je zároveň i pokrývač, se rozhodl pro pouze lepenou variantu fasádních prvků.

Atraktivní architektonické objekty vznikají jako výsledek harmonické souhry mezi investorem, architektem a stavební firmou. Dobrým příkladem toho je dům v Hohenems, který vznikl po čtyřech letech výstavby. Investor Marc Aberer, který se se svou firmou podílel na fasádních pracích, měl od samého počátku naprosto jasnou představu o konečném výsledku. Tím měla být moderní architektura, která bude harmonicky prolínat do okolního prostředí.

Faktorů, které ovlivnily výběr vhodného materiálu, bylo několik. „Zaprvé nám samozřejmě šlo o designovou stránku, tedy o vzhled budovy. Dále jsme museli zvažovat odolnost proti povětrnostním vlivům a naším cílem byla i snadná montáž a samozřejmě následná bezúdržbovost, které nakonec rozhodly. Ohromující pro mě bylo, že na samotnou montáž střechy i fasády jsem nepotřeboval tolik zaměstnanců. Obvykle pracuji na stavbě se čtyřmi pracovníky, ale tentokrát jsem potřeboval pouze dva,“ upřesňuje Marc Aberer.

Fásádní panely Reynobond
Pro fasádu o rozměru 400 m2, v odstínu bronzová metalíza, která sahá až po štít střechy, padla volba na hliníkové kompozitní panely Reynobond. „Kompozitní panely Reynobond jsou jedním z nejvíce variabilních výrobků vůbec. Možnosti jejich použití jsou téměř nekonečné – od velkoplošných fasádních a střešních realizací, po balkóny a obklady tunelů, až po použití sendvičových panelů jako výplně obvodových stěn. Nejčastěji je ovšem Reynobond používán na odvětrávané fasády, stejně jako v tomto případě rodinného domu v Hohenems,“ popisuje Kronthaler. Rozměr panelů musel být upraven na rozměr 1500 x 3645 mm. Vysoká tuhost a individuální tvarovatelnost přesvědčily investora Marca Aberera: „Kromě lehkosti desek na mě zapůsobila jejich jednoduchá montáž a flexibilní zpracovatelnost. Moc se nám líbilo, jak snadno je možné ohýbat rohy. Ani při bližším pohledu nejsou vidět žádné řezné hrany okolo oken nebo v rozích domu, takže nic nenarušuje celkový ráz stavby.“

Lepené fasádní panely

Hliníkové fasádní panely byly namontovány na odvětranou fasádní konstrukci. Jedná se o plnohodnotnou a ekologicky velmi ohleduplnou alternativu ke konvenční tepelné izolaci. „Po vyzdění stěn, montáži tepelněizolačních vrstev je osazen tzv. „HUT profil“ z hliníku, který zajistí při následné montáži kompozitních panelů jedinečnou optiku otevřených, ale těsných spár,“ popisuje montáž fasády Kronthaler. Ojedinělý charakter montáže této fasády spočívá právě v systému lepení. „Obvykle jsou fasádní kompozitní panely nýtovány nebo šroubovány. Pan Aberer se ale rozhodl pro mírně dražší variantu, kterou je lepení. To zároveň umožňuje prakticky „neviditelnou“ montáž, která u našich zákazníků v poslední době značně nabírá na oblibě. Je to pochopitelné, protože pokud nejsou vidět šrouby ani nýty, působí celá stavba krásným a čistým dojmem a lépe vynikne,“ pokračuje Kronthaler.

Nejprodávanější střešní produkt
Střecha o velikosti 250 m2 byla rovněž pokryta produktem PREFA. Na řadu přišla klasická falcovaná taška, nejprodávanější produkt mezi maloformáty. S hmotností pouze 2,3 kg/m2 patří k nejlehčím, ale také k nestabilnějším střešním materiálům vůbec. Záruka 40 let, která je na ni poskytována, se vztahuje na škody způsobené přírodními faktory – jako je rozbití, koroze a mráz. Falcované tašky PREFA na rodinném domě v Hohenems, které byly namontovány na plné bednění, okouzlí svým jedinečným vzhledem v barvě antracit stucco. Pokládku provedla klempířská firma Markus Hörburger. „Jsme hrdí na perfektní realizaci tohoto objektu, které jsme dosáhli volbou kompletního sortimentu výrobků PREFA, od střechy a odvodňovacího systému, až po fasádu,“ uzavírá Harald Kronthaler.

Pohled stavitele

„Rozhodl jsem se pro střešní a fasádní produkty PREFA, protože jsou oba vizuálně velmi atraktivní a navíc se jedná o jednotný a funkční systém. Při montáži fasádních panelů bylo velmi důležité, jak jsou tyto panely lehké. Samotná montáž pak byla provedena pouze dvěma pracovníky, ačkoli obvykle je jich třeba až dvojnásobek. Taktéž ohýbaní rohů, kde nejsou patrné žádné řezné hrany, bylo pro mě novinkou. Za nejdůležitější ale samozřejmě považuji to, že celkový vzhled budovy naprosto splnil veškerá má očekávání,“ komentuje Marc Aberer, Innen-/Trockenausbau, Altbausanierungen.Údaje o stavbě:
Místo: Hohenems, Vorarlberg, Rakousko
Výstavba: 2011-2014
Plocha: plocha fasády: 400 m2 (Reynobond),
plocha střechy: 250 m2 (falcovaná taška PREFA)
Architekt budovy: Terminal in Röthis
Montážní firma: fasáda: Marc Aberer, Innen-/Trockenausbau, Altbausanierungen
Střecha: Spenglerei Markus Hörburger, Hohenems

Sortiment výrobků PREFA Reynobond – kompozitní panel:
Stručný popis: Hliníkové kompozitní panely Reynobond jsou vhodné pro interiérové použití i pro řešení designu fasády. Lze je aplikovat jak na novostavby, tak rekonstrukce. Mezi jeho výhody patří možnost velkoplošných realizací, které vyžadují zvláštní požadavky na rovinnost a tuhost.
Materiál: panely z 3 mm silného polyetylenového jádra s ochrannou fólií a dvou 0,5 mm hliníkových desek s vysoce kvalitním dvouvrstvým vypalovaným lakem.
Rozměry: Tloušťka: 4 mm, Šířka: 1500 mm, Délka: 4010 mm – jiné rozměry lze realizovat na přání
Barvy: kromě standardních i speciální barvy a stupně lesku na přání od 500 m2 (všechny barvy RAL, NCS)
Teplotní odolnost: od -50 °C do +80 °C
Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem
0 komentářů
přidat komentář

Související články