Jak našla architektka svého partnera pro koupelny

Vložil
Tisková zpráva
21.09.2021 10:40
Perfecto design

Ke krátkému rozhovoru jsme pozvali Ing. arch. Gabrielu Soušek Pojerovou, zakladatelku a tvůrčí tvář A7 Studia.


Napřed pár slov o vás. Zajímá nás, jak vy sama vnímáte architekturu?

Architektura je důležitá pro kvalitu života. Dobře navržený funkční prostor má svou estetickou hodnotu, do které potom lidé vnáší svůj osobní prvek. Pokud se lidem v takovém prostoru žije dobře, daleko lépe čelí problémům a zároveň více prožívají i všechny šťastné chvíle. Když přijdete domů a jako první zakopnete v předsíni o boty, mnohem spíš se potom rozčílíte na děti a váš večer je tím ovlivněný. Je to ta kapička ke kapičce, co se nasčítá. Architektura může životy lidí usnadnit. Zároveň je to řemeslo, které se musí dělat kvalitně a dobře a to včetně mezilidských či pracovních vztahů. Proto si své partnery velmi pečlivě vybíráme.

Čemu se ve vašem studiu věnujete?

Navrhujeme, kompletně zpracováváme, ale i realizujeme byty, rodinné vily, malé hotely i administrativní prostory pro malé podniky. Čím dál častěji se na nás lidé obrací kvůli poradenství. To je stále ještě podceňovaná oblast. Lidé si vyhlédnou byt, jenže jeho dispozice a uspořádání je takové, že se neslučuje s jejich požadavky na spokojený život. V takovém případě může architekt pomoci toto životní rozhodnutí zvážit. 

Jaké místo v tom mají koupelny?

Koupelna představuje zcela svébytný prostor. Den v ní začínáme i končíme.

Jak jste se dozvěděla o společnosti Perfecto design?

Doporučil mi ji kolega v jednom v ateliéru, kde jsem dřív pracovala. Tuším, že to byl architekt David Nývlt. Bral vás jako partnera vizualizací. Já sama jsem se později přesvědčila, že kvalita, kterou Perfecto design nabízí, je nadstandard, a to jak v oblasti návrhu, tak i práce s klienty. Oslovil mě čistý, férový přístup. Někdy se totiž stává, že návrh je úplně něco jiného než realizace. To se mi s Perfectem nestalo.

Čím vaše spolupráce začala?

Přesně si to nepamatuji, ale myslím, že to byl projekt novostavby rodinného domu Soudných, realizovaný v letech 2015–16. Byly to, tuším, dvě koupelny a dvě toalety, což je pro čtyř až pětičlennou rodinu standard.

Už jsme se o tom zmínili, ale naťukneme to znovu: Jak se vám s Perfectem spolupracuje?

S Perfectem spolupracuji dlouhodobě a ráda. Kvalita práce s klienty i dodavateli se za celou dobu nezměnila. Kdykoli nastane potíž na stavbě, což je běžné, vím, že můžu zvednout telefon a zavolat a vždy se snaží pomoct vyřešit vše co nejrychleji a co nejlépe. Ta podpora potom udržuje klid a pohodu na stavbě i mezi klientem. Moje zkušenost je, že v Perfectu nehledají viníky, ale řešení problému.

Zaznamenala jste tedy nějaký rozdíl v přístupu nebo jednání oproti jiným studiím?

Ano a velký. Podobně příjemný servis jako u Perfecta jsem našla ještě u pár menších studií. A jsem za to ráda. Někteří klienti přijdou s tím, že chtějí tam a tam, protože si tam našli dlaždičky, nebo má dodavatel stavby slevy u některého z velkých studií se spoustou poboček, to je potom spolupráce často obtížná a v důsledku se ty zdánlivě lákavé podmínky ani nedodrží. Nemusí to nutně být kvůli lidem ve velkých showroomech, ale nastavením firmy, která má komplikovaně rozvrstvené pravomoci. Vždy je dobré, když celý projekt řešíte s jednou osobou – tváří, která může rozhodovat. Každý náš projekt je jiný, proto mi vyhovuje a upřednostňuji osobní přístup. Dál oceňuji, že Perfecto není „namyšlené“.  Když chce klient nějakou specialitu, Perfecto se nebojí zajistit nové dodavatele, nemá problém, ani pokud stojím třeba o jeden háček. Tým designérů se snaží navrhovat nejen to, co klient požaduje, ale i to, co bude funkční. Koupelna je součástí celku a v Perfectu se designéři na návrh dívají v kontextu celého bytu, rodinného domu. Nezdráhají se vám doporučit i stavební úpravy tak, aby se vám do koupelny vešlo vše, co potřebujete.

Jak vaše spolupráce vypadá?

Zpočátku jsem dělala návrh a vybírala předměty. V Perfectu to potom zvizualizovali. Teď už je to tak, že si i nechám něco doporučit. Přednesu svou představu, ale studio už beru jako partnera. Nad jejich návrhy se vždy zamýšlím a často se stane, že na ně dám. Už mě znají, například ví, že mám ráda kulaté tvary, proto mi v tom vychází vstříc. Když ale přijde třeba požadavek na pánskou koupelnu s preferencí hranatých tvarů, ráda se nechám inspirovat. Teď už Pefecto nevnímám jako dodavatele. Je to pro mě partner.

Objevila jste díky Perfectu nějaký nový produkt nebo technologii?

Jsem zvědavý člověk, pravidelně jezdím například na milánský veletrh. Neustálé sebevzdělávání je pro mě klíčové. Vyhovujeme si proto vzájemně. Někdy mají o novinkách větší přehled, jindy se naopak zeptám, zda něco konkrétního dokáží sehnat. Líbí se mi, že se v Perfectu kdykoli pustí do oslovení firmy, kterou předtím neznali.

Doporučila byste Perfecto i jiným architektům?

Dokonce se tam odvažuji posílat i rodinné příslušníky.

Pokud to můžeme brát jako ano, tak proč?

S dobrým architektem, stavařem a dodavateli ve výsledku vždy dostanete vyšší kvalitu. Ze zkušenosti vím, že peníze určené na stavbu nebo rekonstrukci se vždy utratí beze zbytku. U koupelen to platí dvojnásob, protože tam opravdu záleží na každém centimetru. Často rozhodují detaily, přesná nika pro pračku, vana bez nelogických, problematických míst nebo nedostatku místa. S dobrými, zkušenými a spolehlivými odborníky každý detail odladíte a chytré detaily jsou v důsledku levnější.

Velmi vám děkujeme za rozhovor, vašeho času si vážíme

Také děkuji, spolupráce s vámi si vážím, takový rozhovor bych pro každého nedělala.

Důležité linky:

www.perfecto.cz/pro-architekty
www.a7studio.cz

0 komentářů
přidat komentář

Související články