Dřevěnou podlahu olejovanou, nebo lakovanou?

Vložil
Tisková zpráva
17.02.2021 18:15
Kratochvíl parket profi, s.r.o.


Zatímco před dvěma desetiletími v interiérech výrazně převažovaly dřevěné podlahy s lakovanou povrchovou úpravou, dnes je popularita lakovaného a olejovaného povrchu vyrovnaná. Oba typy podlahy za tu dobu přirozeně prodělaly výrazný technologický vývoj. Krytiny jsou opatřené povrchovou úpravou již z výroby a také pravidelná údržba představuje jen nenáročný úkon. Při výběru mezi lakem a olejem se tak můžete rozhodovat i podle jiných než ryze praktických kritérií.


Kromě široké škály odstínů i dekorů dřeva s originální kresbou budete volit mezi matným a lesklým povrchem. Lesk je přitom na ústupu, a to díky trendu velkých prosklených ploch v interiéru, které mohou způsobovat nežádoucí odraz světla a měnit tak působení reálného vzhledu krytiny. Dnešním podlahám tak vládne mat. Neplatí už, že je výhradně záležitostí olejovaných povrchů. K dispozici jsou matné, a dokonce i ultra matné lakované povrchy s lesklostí pouze 4 - 6 %, které jsou ideálním kompromisem mezi přirozeným vzhledem a nízkými nároky na údržbu. Takové má v sortimentu také švédský výrobce Kährs. Jeho ultra matná povrchová úprava u kolekcí Lux a Lumen absorbuje světlo a podporuje autentickou krásu podlahy, která působí dojmem, že je vyrobena ze surového, neošetřeného dřeva. Na dotek i při chůzi je však povrch příjemný, je odolný a snadno se udržuje.


I když jsou nároky na běžnou péči o olejované podlahy opravdu nízké, bývá to stále jeden z argumentů, proč lakované povrchy nakonec přece zvítězí. Žádnou speciální údržbu totiž nevyžadují, pro zachování vzhledu a odolnosti laku je pouze dobré je jednou či dvakrát do roka ošetřit speciálním polišem. Proti tomu běžné olejované povrchy budou bez pravidelného ošetření, které se provádí těsně po pokládce a poté jednou až dvakrát ročně, ztrácet svou barvu a šednout. Toto ošetření je však snadné a časově nenáročné, existují dokonce i oleje v rozprašovači, které se vetřou do podlahy jemnou textilií a po určité době působení se povrch jen přeleští.

Ani odvěká pravidelná údržba olejovaných povrchů už ale není nutná za každých okolností. Moderní podlahy mohou být opatřeny vysoce odolným voskový olejem vytvrzeným UV zářením, který především zvyšuje odolnost materiálu proti vodě. Tento povrch zároveň nevyžaduje naprosto žádné pravidelné obnovování ani napouštění jako při použití klasického přírodního oleje. Proti přírodnímu vysychání, kdy olej proniká do hloubky dřeva, zůstává totiž při UV vytvrzování více na povrchu a násobí jeho odolnost. Při vylití vody tak u voskových olejů nehrozí, že by na krytině zůstala skvrna. Takovou úpravu mají např. třívrstvé dřevěné podlahy 1FLOOR FORTE.

Pokud jde o mechanickou odolnost podlahy, nemá na ni povrchová úprava vliv. Rozdíly přesto v běžném provozu poznáte. Zatímco z lakovaného povrchu bez následků setřete vylitou vodu, víno i mastnotu, na povrchu ošetřeném běžným olejem bez příměsi vosku mohou zůstat skvrny. Na druhou stranu mají olejované podlahy výhodu v možnosti snadné lokální opravy. K tomu účelu slouží opravné sety, u švédského výrobce podlah je najdete pod názvem Kährs Repair Kit. Sady obsahují vosky, z nichž lze namíchat odstín odpovídající konkrétní krytině, a opravné laky či oleje (podle typu povrchu), kterými se povrch po opravě zacelí. Pro opravy většího poškození, např. po pádu těžkého předmětu či vzniku prasklin, jsou k dispozici tmely.
0 komentářů
přidat komentář

Související články