Přednáška Tal Eyal ve vile Tugendhat a projekce filmu

Weizmannův dům od Ericha Mendelsohna

Zdroj
Vila Tugendhat
Vložil
Tisková zpráva
12.05.2017 07:20
Erich Mendelsohn

Weizmannův dům navrhl a postavil světoznámý německý architekt židovského původu Erich Mendelsohn v letech 1934–37 jako soukromou rezidenci pro Dr. Chaima Weizmanna, který byl prvním prezidentem státu Izrael, a Dr. Veru Weizmannovou. Zvoleným místem byl Rehovot, blízko Sieffova institutu, který Dr. Weizmann založil v roce 1934 (později se přejmenoval na Weizmannův vědecký institut). Byl to Mendelsohnův první projekt v této zemi, a jeho cílem bylo „postavit budovu, která by byla orientální v takovém rozsahu, aby se v ní i Evropan cítil jako doma“.
Celý pozemek, dům i zahrada, připomíná loď na moři, s jedinečnou topografií vlnících se teras připomínajících vlny. Byl navržen podle evropského vzoru, od domu vrátného přes příjezdovou cestu, až k vile ve tvaru písmene U postavené kolem bazénu, který zrcadlením vytváří iluzi rozšířeného terénu a poskytuje chladivý efekt ve středomořském horku. Dále je zde domek se studnou a otevřené zahrady. Vila je domem v mezinárodním stylu, kombinující prvky typického středomořského domu s dvorem, jako převážná část moderní místní architektury, pro kterou je charakteristický soulad vysoce kvalitního evropského designu se středomořskými úpravami.
 
Tal Eyal
Studio Tal Eyal Architecture se sídlem v Tel Avivu se od svého založení roku 2004 specializuje na architektonické plánování ve stávajících městských oblastech i stavebně historické průzkumy na komunální úrovni. Zakladatelka a majitelka Tal Eyal je absolventkou (B. Arch.)  Fakulty architektury a urbanismu, Technion-Israel Institute of Technology (1994). Pracovala v památkářském týmu magistrátu Tel Aviv-Jaffa (1997–2003) a podílela se na návrhu na nominaci „Bílého města Tel Avivu“ na seznam světového kulturního dědictví UNESCO (nominace v roce 2003). Získala stipendium v rámci UNESCO k vysokoškolskému studiu památkové péče a restaurování na UPC v Barceloně (2003). Od roku 2010 pracuje Eyal jako poradce Weizmannova Institutu a má na starosti památkovou obnovu Weizmannova domu, která momentálně probíhá.
 
Mendelsohn’s Incessant Visions

Tento oceněný tvůrčí snímek je poctou expresionistickému architektu Erichu Mendelsohnovi. Vizionář Mendelsohn, současník Waltera Gropia a Miese van der Rohe, produkoval díla, která ovlivnila celé generace architektů. Jeho příběh se postupně vyjevuje díky výměně dopisů s Louise, krásnou mladou cellistkou, která se později stala jeho ženou. Film jemně vdechuje život do korespondence dvou vášnivých umělců, kteří jsou si vzájemnou oporou v bouřlivém období historie. Mendelsohnova kariéra následovala vývoj většiny německých židovských emigrantů prchajících před nacismem; pracoval v Anglii, Izraeli a nakonec v USA. Mendelsohnovy kresby pulzují energií a jeho budovy jsou ohromující. Jeho dřívější práce, Einsteinova věž, je jedním z nejvýznamnějších exemplářů moderní architektury. Kritiky uznávaný filmový tvůrce Duki Dror obratně srovnává architektovy původní návrhy se současnými fotkami a přidává k tomu úvahy architektů a místních, kteří tyto unikátní stavby obývají dnes, jako jasný důkaz integrity a nadčasovosti Mendelsohnova vizionářského designu. 2012 Vítěz prestižního ocenění Golden Award (FILAF d'OR) na Francouzském mezinárodním festivalu uměleckého filmu.
 
Třetí evropské přednáškové turné sítě Iconic Houses

Weizmannův dům je členem sítě Iconic Houses, která spojuje architektonicky významné domy z 20. století, které jsou otevřené pro veřejnost jako domovní muzea. V roce 2014 zahájila síť Iconic Houses novou iniciativu spolu se čtyřmi evropskými členskými domy, s cílem přivést do Evropy mezinárodního hosta na přednáškové turné. Prvním řečníkem se tak stal Henry Urbach, ředitel Glass House od Philipa Johnsona. V roce 2015 jsme pokračovali a přivítali Lyndu Waggoner, ředitelku domu Fallingwater a členku dozorčí rady sítě Iconic Houses.
Turné bylo uspořádáno ve spolupráci s Het Nieuwe Instituut v Nizozemí, Vilou Tugendhat v České republice a Vilou Stenersen v Norsku. Ungers Archiv pro výzkum architektury organizuje přednášku ve Wallraf-Richartz-Museum v Německu
 
Přednáška se koná v pátek 12. května 2017 v 19:00 hodin.

Přednáška a film budou v angličtině.
Vstupné je 100,- Kč; studenti a senioři 50,- Kč

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články